Badania mikrobiologiczne czym są i kiedy się je wykonuje?

Zanim produkty spożywcze zostaną dopuszczone do sprzedaży muszą przejść szereg badań, które zagwarantują ich pełne bezpieczeństwo oraz wysoka jakość. Jest to główny obowiązek producenta oraz wymaganie prawne. W tym celu korzysta się z badań mikrobiologicznych. Co warto o nich wiedzieć?

Mikrobiologia — czym się zajmuje?

Badania mikrobiologiczne żywności należą do podstawowego narzędzie nadzoru, aby ocenić dane artykuły żywnościowe. Czym tak naprawdę jest mikrobiologia? W skrócie można powiedzieć, że jest to dział, który zajmuje się badaniem drobnoustrojów. Wyróżnić możemy kilka specjalizacji. Mikrobiologia ogólna podejmuje temat wpływu drobnoustrojów na środowisko życia. Mikrobiologia szczegółowa prowadzi systematykę drobnoustrojów oraz realizuje szczegółowe badania mikroorganizmów. Natomiast mikrobiologia przemysłowa związana jest z wykorzystaniem drobnoustrojów do różnych procesów przemysłowych — ma to swoje zastosowanie w przemyśle browarniczym oraz piekarniczym. Dziedzina ta wykrywa oraz bada właściwości drobnoustrojów, dostosowując je do przemysłowego wykorzystania. Istnieje również mikrobiologia, która związana jest z glebą, roślinnością, zwierzętami oraz szeroko rozpowszechniona mikrobiologia lekarska. Jak widać badanie jakości żywności jest tylko jedną z gałęzi, jeśli chodzi o tę bogatą dziedzinę naukową.

Badania mikrobiologiczne

Wykonywanie badań mikrobiologicznych to ważna cześć pracy każdego mikrobiologa. Dlaczego odgrywają one ważną rolę, jeśli chodzi o kontrolę żywności? Badania mają na celu wykrycie wszelkich potencjalnych bakterii, drożdży czy pleśni w żywności. Kontroluje się nie tylko produkty, ale też półprodukty oraz surowce. Dzięki temu można sprawdzić, czy dane produkty nadają się do spożycia. Badania mikrobiologiczne są obowiązkiem każdego producenta, gdyż zapewniają one bezpieczeństwo konsumentów. Jeżeli okaże się, że w próbce znaleziono pleśń, bakterie czy drożdże żywność nie może zostać dopuszczona do obrotu.

Jaką rolę odgrywa tutaj laboratorium mikrobiologiczne? Zajmuje się ono przeprowadzaniem takich badań oraz sprawdzaniem ilości mikroorganizmów, które znajdują się w żywności — na przykład, jeśli chodzi o wyroby browarnicze czy piekarnicze. Testy pozwalają wykluczyć i potwierdzić obecność drobnoustrojów w każdej próbce. Przykładem jednej z bakterii, która może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia jest Salmonella, często występująca w jajkach oraz drobiu. Producent musi być pewny, że surowce te, zanim zostaną użyte do dalszej produkcji żywności są wolne od tej bakterii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here