Śruby - konwersja norm ISO/DIN/PN

Ludzie w dzisiejszych czasach coraz częściej kupują śruby spełniające określone normy ISO/DIN/PN. Mają bowiem pewność, że elementy tego typu posiadają odpowiednie parametry. Co warto wiedzieć na temat ISO/DIN/PN? Czym charakteryzują się poszczególne oznaczenia? Jakie normy są stosowane na terenie naszego kraju? Czy konwersja to proces, który sprawia dużo trudności? To wszystko wyjaśnimy na konkretnym przykładzie. Zapraszamy zatem do przeczytania dzisiejszej lektury.

Normy ISO/DIN/PN – najważniejsze informacje

Analizę tego tematu rozpoczniemy od skrótu PN. To nic innego, jak Polskie Normy. Warto wiedzieć, że za ich opracowanie są odpowiedzialne odpowiednie Organy Techniczne. To Komitety Techniczne, Rady Sektorowe, a także Komitety Zadaniowe. Trzeba tutaj wspomnieć także o Polskim Komitecie Normalizacyjnym. To państwowa jednostka organizacyjna, która – kolokwialnie pisząc – trzyma pieczę, aby wszystko chodziło zgodnie z odpowiednimi standardami. Polski Komitet Normalizacyjny między innymi zatwierdza lub wycofuje normy, które po prostu nie spełniają określonych parametrów. Na terenie naszego kraju są stosowane również normy DIN. Deutsches Institut für Normung to Niemiecki Instytut Normalizacyjny, który powstał w 1917 roku. Instytucja, posiadająca siedzibę w Berlinie, ma różne zadania do spełnienia. Między innymi jest to opracowywanie oraz publikowanie norm. Poza tym Niemiecki Instytut Normalizacyjny zajmuje się badaniami przemysłowymi, kontrolą jakości wyrobów, pracami naukowo-badawczymi itp. Najbardziej powszechne są natomiast normy ISO – w tym momencie są stosowane w ponad 160 państwach. Stanowi je Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która powstała w 1947 roku, w miejsce istniejącej wcześniej Międzynarodowej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ISA).

Konwersja norm – czy sprawia trudność?

Warto wiedzieć, że każda instytucja posiada odrębne oznaczenia. Jak swobodnie poruszać się w tym temacie? Bez wątpienia pomaga tutaj tabela konwersji norm. Wyjaśnimy ten aspekt na przykładzie. Śruby sześciokątne z pełnym gwintem posiadają między innymi oznaczenie ISO 4017. Chcecie jednak dowiedzieć się, jak to wygląda biorąc pod uwagę Polski Komitet Normalizacyjny czy Niemiecki Instytut Normalizacyjny? Tabela konwersji norm ISO/DIN/PN bardzo się w tym celu przydaje. Dzięki niej bez większego problemu dowiecie się, że pozostałe oznaczenia to DIN 933 i PN 82105. Kiedy taka konwersja jest pomocna? Na przykład uwzględniając międzynarodową wymianę dóbr, a także usług.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here