Próba złota oraz jej wpływ na trwałość i wygląd biżuterii

Złoto nie od dziś jest przedmiotem pożądania wielu ludzi. Jedni pragną posiadać je jako symbol bogactwa, inni uważają, że to bezpieczny sposób na uniknięcie inflacji i dlatego chętnie lokują w ten sposób swoje środki, dla jeszcze innych – złoto ma walor dekoracyjny. Jest piękne. Już od czasów starożytnych wykonywano z niego cenną biżuterię, a niektóre wyroby, np. macedońskie, zachwycają do dziś sztuką wyrobniczą.

Kupując, przysłowiowy już, pierścionek z brylantem czy inny wyrób jubilerski, zostaniemy szczegółowo poinformowani o próbie. Intuicyjnie wyczuwamy, że im więcej karatów czy wyższa próba, tym wartościowsze przedmioty. Czy za próbą zawsze idzie wygląd biżuterii? Czy możemy liczyć na większą jej trwałość? I czym tak właściwie jest słynne 24-karatowe złoto?

Karat i próba złota

Kupując biżuterię, będziemy kierować się ceną i porównywać konkretny wyrób z innymi pod względem próby i karatów, czyli czego? Określenia te informują nas po prostu, ile czystego złota zostało zawarte w danym stopie, który posłużył do produkcji danej ozdoby. Możemy określić to na dwa sposoby: karatami lub próbą. Karat to dokładnie 1/24 zawartości wagowej danego pierwiastka w stopie. Jeśli dany wyrób jest 24-karatowy, 100% jego zawartości stanowi kruszec. Jubilerzy zawartość złota określają rownież próbą. Każdy wyrób jubilerski – złoty czy srebrny – musi być nią oznaczony. Próba informuje nas o tym, jaka jest zawartość kruszcu w danym przedmiocie. Próby można łatwo przeliczyć na karaty. Do najpopularniejszych stosowanych w jubilerstwie należą:

– próba 960 (złoto 22-karatowe)

– próba 750 (18-karatowe)

– próba 585 (14-karatowe)

– próba 333 (8-karatowe).

Karat i próba złota

Łatwo zauważyć, że określenie próby informuje o procentowej zawartości złota w stopie. Wystarczy przed ostatnią cyfrą postawić przecinek i odczytaną liczbę odczytać w procentach: próba 750 to 75,0% złota w stopie, a próba 333 to 33,3% kruszcu w danym wyrobie. Na co przekłada się próba danego wyrobu?

Wyższa próba – wyższa cena

Przede wszystkim na cenę. Jeśli decydujemy się na zakup biżuterii z większą zawartością kruszcu, musimy liczyć się przede wszystkim z kosztami. Choć na pierwszy rzut oka trudno wskazać złoto czy srebro lepszej próby, zawartość kruszcu jest ściśle skorelowana z ceną. Jeśli chcemy kupić biżuterię próby 750, za wyrób zapłacimy więcej niż za taki sam (wagowo) o próbie 585.

Wytrzymałość biżuterii

Możemy ulec złudzeniu, że im wyższa próba kruszcu, tym większa wytrzymałość wyrobu. Nic bardziej mylnego. Metale szlachetne należą do kruchych. Stąd tak trudno spotkać biżuterię z czystego, 24-karatowego złota (oznaczanego próbą 999). Takie przedmioty byłyby niezwykle podatne na zniszczenia, a wraz z tym, jak długo byłyby noszone, mogłyby ulegać znacznej deformacji. Z tego powodu w stopach służących do prac jubilerskich znajdują się metale o znacznie większej trwałości, które wzmacniają złoto.

Wytrzymałość biżuterii

Wygląd wyrobów jubilerskich

Podobnie jak w przypadku wytrzymałości, próba złota nie ma wpływu na wygląd biżuterii. Można by wyjść z założenia, że im wyższa próba, tym dany produkt powinien być bardziej złotożółty. Na wygląd biżuterii wpływa jednak zawartość całego stopu, a więc głównie wykorzystanych w stopie metali. Ciemniejsze złoto zawiera więcej miedzi, jaśniejsze – platyny. W zależności od charakterystyki dodawanych metali, możemy uzyskać ciekawe wizualnie efekty. Pozwala nam to pozyskać takie przedmioty, które najbardziej będą nam odpowiadać. Może mieć to szczególne znaczenie, kiedy chcemy kupić biżuterię na zamówienie. 

Gdzie kupić dobrą biżuterię?

Oprócz tradycyjnych salonów jubilerskich, dziś jakościową biżuterię możemy kupić również w internecie. Przykładem jest tutaj sklep https://79diamenty.pl/. Szukasz obrączki z brylantem? A może interesuje Cię biżuteria na zamówienie? Chcesz kupić niepowtarzalny prezent albo zobaczyć, ile trzeba odłożyć na piękny pierścionek zaręczynowy z brylantem? Zrobisz to łatwo na stronie sklepu. Jeśli zdecydujesz się na zakup, możesz być pewny, że przesyłka dotrze do Ciebie szybko, a co najważniejsze – bezpiecznie.

[Głosów:23    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here