Czy układanie kostki brukowej jest ciężkie?

0
258

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał, z którego można wykonać atrakcyjny i praktyczny podjazd do garażu oraz wiele innych elementów. Układanie kostki na własną rękę nie jest trudne, ale wymaga odpowiedniej wiedzy, która pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych błędów. Co trzeba wiedzieć na ten temat i jak przygotować się do pracy? 

Zakup odpowiednich kostek

Mogłoby się wydawać, że za tym etapem nie kryje się nic skomplikowanego, a jednak warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Po zakupie odpowiedniego materiału należy bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie kostki. Może się okazać, że część z nich będzie uszkodzona, a wtedy należy od razu zgłosić reklamację i wymienić je na nowe.

Żaden sprzedawca nie przyjmie reklamacji w przypadku kostek, które były już wykorzystane. Warto również pamiętać o tym, że sprzedawca nigdy nie uwzględnia reklamacji w przypadku uszkodzeń, do których doszło wskutek nieprawidłowego wykonania nawierzchni.

Dobra podbudowa to podstawa

Odpowiednio przygotowane podłoże z podbudowy i podsypki sprawi, że kostka z czasem nie będzie zapadała się głębiej ani rozjeżdżała. Grubość samej podbudowy jest uzależniona od gruntu oraz sposobu użytkowania tworzonej nawierzchni. Na terenie podmokłym podbudowa powinna być grubsza, a na suchym cieńsza. Wykonuje się ją z kruszywa takiego jak żużel, żwir, kliniec lub grys, a pełni ona funkcję nośną oraz filtracyjną. Ważne jest zapewnienie wodzie odpływu w postaci spadku wynoszącego około 4%. 

Grubość podbudowy waha się od 20 do 45 centymetrów i powinna być ściśle dostosowana do warunków panujących w danym miejscu. Jeśli po nawierzchni będą poruszały się tylko samochody osobowe, podbudowa może mieć około 20 centymetrów. Z kolei samochody ciężarowe będą wymagały mocno ubitej podbudowy o grubości 30-40 centymetrów. Na zagęszczonej podbudowie należy ułożyć grubą na 3 do 5 centymetrów podsypkę z drobnego żwirku i ją wyrównać. Jest to podłoże przygotowane do położenia kostki brukowej.

Układanie kostki brukowej

Podczas układania kostki brukowej należy pamiętać o tym, aby zachować spoiny o szerokości od 3 do 5 milimetrów. To właśnie one ostatecznie zapewnią nawierzchni solidność i stabilność. Warto zacząć od ułożenia krawężnika, który dodatkowo będzie chronił cały ułożony podjazd przed rozjeżdżaniem. Samą nawierzchnię warto układać, czerpiąc kostkę z kilku palet na zmianę, aby zniwelować ewentualne różnice kolorystyczne. 

Kostkę należy układać luźno i cofając się, aby nie chodzić po ułożonej już części. Kiedy ten etap będzie skończony, wszystkie spoiny należy wypełnić drobnym piaskiem, a następnie przystąpić do wibrowania, aby zagęścić kostkę brukową. 

Po tym etapie może okazać się, że spoiny trzeba będzie uzupełnić piaskiem. Jak widać, jest to praca, którą wiele osób jest w stanie wykonać samodzielnie. Poza materiałem potrzebne będą również narzędzia takie jak łopata drewniana, ubijarka, zagęszczarka, łata czy szlifierka kątowa. Zarówno zagęszczarkę, jak i ubijarkę, można wypożyczyć za cenę nieprzekraczającą 100 złotych za dzień. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here