Jakie noże japońskie warto mieć w kuchni

Jesteś na etapie kompletowania wyposażenia do kuchni? To naprawdę spore wyzwanie, ponieważ lista niezbędnych przyborów jest długa. Wśród niezbędnych elementów nie powinno zabraknąć noży. Jeżeli gotowanie jest Twoją pasją i nie uznajesz kompromisów w kwestii jakości, z pewnością do gustu przypadną Ci japońskie noże. Dowiedz się, na jakie modele postawić, aby przyrządzanie posiłków było sprawne i komfortowe.

Japońskie noże – co warto o nich wiedzieć?

Wyróżnić można wiele różnych rodzajów japońskich noży, które różnią się między innymi ostrzem, stalą oraz ceną. Tradycyjne modele produkowane są ze stali japońskiej, która jest twarda, ale jednak zachowuje pewną elastyczność. Uważana jest za delikatniejszą niż nierdzewna oraz jest mniej odporna na rdzę i korozję. Produkty z najwyższej półki wykonywane są ze stali wysokowęglowej, która jeszcze dłużej zachowuje ostre krawędzie. Noże japońskie posiadają dwa rodzaje ostrza – podwójny skos oraz pojedynczy. Te pierwsze z powodzeniem mogą być używane zarówno przez leworęcznych, jak i praworęcznych kucharzy. Co więcej, są łatwe w użyciu. Natomiast noże z pojedynczym ostrzem wykonują bardzo precyzyjne cięcia, jednak opanowanie sztuki posługiwania się nimi jest sporym wyzwaniem. Do noży można wybrać zachodnią rękojeść lub tradycyjną japońską – ta pierwsza jest bezpieczniejsza i cięższa, jednak to wschodnie uchwyty zapewniają większą kontrolę oraz są lżejsze, przez co odciążają nadgarstki podczas wielogodzinnego krojenia.

Zestaw noży japońskich – co powinien zawierać?

Standardowy zestaw noży japońskich obejmuje dwa podstawowe modele do użytku ogólnego, czyli Santoku i Gyuto. To doskonały wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z japońskimi ostrzami. Nóż santoku posiada standardową długością 7 cali. Doskonale sprawdza się do krojenia warzyw i owoców w kostkę oraz siekania mięsa i ryb. Ma on szerokie ostrze, dzięki czemu stanowi odpowiednich zachodniego szefa kuchni. Grubość ostrza plasuje się między cienkim a grubym, dzięki czemu nie jest on tak podatny na pękanie. Osoby przyrządzające dania mięsne powinny wyposażyć swoją kuchnię także w nóż do trybowania, czyli usuwania kości od mięsa. Sprawdzi się w przypadku drobiu, ryb czy owoców morza. Ma szerokie ostrze, które pomaga zeskrobać całe mięso z kości, a jednocześnie pozwala na wykonanie precyzyjnych cięć. Jego trójkątny kształt sprawia, że zapobiega przywieraniu mięsa do ostrza, co jeszcze bardziej usprawnia gotowanie. Nie jest jednak przeznaczony do cięcia kości.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here