Ważny zawód - notariusz

Notariusz (znany też pod nazwą rejent) to dziś niezwykle popularny zawód.
W zakresie obowiązków notariusza leży głównie sporządzanie aktów notarialnych, a wszelkiego rodzaju czynności notarialne, które dokonywane są przez notariusza, zgodnie z prawem mają charakter dokumentu publicznego.

Co robi notariusz?

Notariusz określany jest też mianem tzw. uprawnionej osoby (to osoba sprawująca władzę w imieniu monarchy, w momencie gdy ten nie może wykonywać swoich obowiązków). Warto tu także zaznaczyć, że notariusz jest mianowany przez ministra sprawiedliwości na prawnika notariatu, który to właśnie upoważniony jest do sporządzania aktów notarialnych oraz do dokonywania innych czynności notarialnych. Zakres jego obowiązków jest więc dość szeroki. Co ciekawe, tak jak i w przypadku innego typu usług, tak i notariusz za wszystkie swoje czynności pobiera opłatę, znaną jako taksa notarialna.Taksa notarialna jest specjalną opłatą, która ustalana jest specjalnym rozporządzeniem ministra. Konkretna wielkość danej opłaty uzależniona jest od typu czynności oraz wartości przedmiotu czynności notarialnej.

Jak rozlicza się notariusz?

Tak jak w standardowym zatrudnieniu, notariusz jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych, a także podatku od spadków i darowizn. Co więcej, pobiera on też i odprowadza do sądu opłaty sądowe.

Dokumentacja

W przypadku, kiedy musimy załatwić dokumenty, które przygotowuje dla nas notariusz, w pierwszej kolejności należy przygotować podstawowe dokumenty, które są niezbędne do przygotowania odpowiednich poświadczeń. Zwykle, zgodnie z panujący warunkami, wszystkie wymagane do sporządzenia czynności notarialnej dokumenty dostarcza się do kancelarii notarialnym wcześniej (czyli przed wyznaczonym terminem dokonania czynności). Takie działania pozwalają notariuszowi na wcześniejszą, dokładną ich analizę. Wcześniejsze dostarczanie dokumentacji i ich analiza pozwolą na bezpieczne i sprawne sporządzenie odpowiednich czynności notarialnej. Zawsze wszystkie potrzebne dokumenty należy złożyć w oryginale. Zadaniem notariusza jest dokonanie ich szczegółowej analizy oraz oceni pod względem tego, czy przedstawione dokumenty stanowią wystarczającą podstawę do sporządzenia danych czynności.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here