Kupno działki w majestacie prawa

Obrót nieruchomościami jest źródłem dochodu dla wielu osób w naszym kraju. Warto zauważyć, że w łańcuchu transakcyjnym najczęściej występują 3 elementy – sprzedający, kupujący i pośrednik. Aby zakup nieruchomości odbył się zgodnie z przepisami w całym procesie musi uczestniczyć jeszcze jeden podmiot.

Notariusz bezwzględnie potrzebny

Żadna transakcja na rynku obrotu nieruchomościami nie może być formalnie zrealizowana bez udziału kancelarii notarialnej. Przepisy ogólnokrajowe wprost wskazują, iż jedynie notarialna umowa kupna i sprzedaży jest wyłączną drogą do pełnoprawnego sfinalizowania takiej czynności prawnej. Kancelaria notarialna jest więc w tym przypadku nawet nie tyle nie do przecenienia, lecz wręcz nie do zastąpienia.

Notariusz, będący zawodem zaufania publicznego, pełni w takim wypadku funkcję quasi-urzędową. Daje bowiem własną pieczęcią poświadczenie, iż transakcja związana ze zbyciem – z punktu widzenia sprzedającego – i nabyciem – z punktu widzenia kupującego – nieruchomości, jest przeprowadzona zgodnie z prawem i przystępują do niej uprawnione podmioty.

Odpłatność za usługę notarialną

Oczywiście kancelaria notarialna, w przeciwieństwie do urzędów, nie realizuje swojej roli całkowicie bezinteresownie. Od każdej transakcji osoba sprawująca funkcję notariusza pobiera bowiem opłatę w odpowiedniej wysokości, której częścią składową jest tzw. taksa notarialna. Taksę w skrócie można nazwać wynagrodzeniem notariusza, bowiem w całości przechodzi ona na jego konto.

Oprócz taksy w opłacie, jaką pobiera kancelaria notarialna, uwzględniane są także koszty wpisów do księgi wieczystej, podatku i opłaty ewidencyjnej. W sumie więc przy transakcji związane z nieruchomościami koszt, jaki wiąże się z wizyta u notariusza raczej nie spada poniżej 1000 zł.

Bez notariusza ani rusz

Z powodu opisanych powyżej kosztów notariusze nie są zbyt lubianą grupą zawodową. Nie zmienia to jednakże faktu, że bez kancelarii notarialnej nie sposób sobie wyobrazić funkcjonowania rynku nieruchomości. Dając rękojmię przeprowadzania transakcji w zgodzie z obowiązującym prawem zastępują oni bowiem takie instytucje jak np. wydziały ksiąg wieczystych sądów rejonowych.

Zmiany w obrocie gruntami rolnymi i leśnymi, jakie weszły w życie kilka lat temu, rolę notariusza dodatkowo uwypukliły. Obecnie funkcjonariusz ten pojawia się już na etapie zawierania umowy przedwstępnej pomiędzy stronami umowy i uczestniczy w całości transakcji aż do jej zakończenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here