Samodzielna konserwacja wózka widłowego

Koszty eksploatacji wózków widłowych można obniżyć, sprawdzając przed ich zakupem lokalizację najbliższego punktu serwisowego. Autoryzowany dealer może znajdować się nawet kilkaset kilometrów od siedziby przedsiębiorstwa, z którego na własny koszt trzeba będzie dostarczyć sprzęt do naprawy.

Outsourcowane wózki widłowe

Coraz więcej przedsiębiorstw, głównie z branż logistycznej i automotive, dostrzega zalety długoterminowego wynajmu (na co najmniej rok) sprzętu specjalistycznego. Tą drogą nabywa się do czasowego użytkowania wózki widłowe używane oraz fabrycznie nowe modele. Warunki najmu oraz wysokość comiesięcznych opłat uzależnione są od:

  • długości umowy,
  • wieku wózka widłowego,
  • stanu sprzętu,
  • napędu wózka.

Sprzęt używany o dobrych parametrach nie ustępuje jakością nowym wózkom widłowym. Są to modele poleasingowe od znanych producentów, kilkuletnie, regularnie serwisowane, z ważnymi przeglądami technicznymi i aktualnymi badaniami dozoru technicznego. Zazwyczaj używane wózki widłowe przechodzą generalny remont i są objęte usługami full serwis. Firmy je wynajmujące zapewniają maszyny wraz z ich pełnym serwisem.

Po co konserwuje się wózki widłowe

Zakup droższego wózka widłowego sprawdzonej firmy wydaje się początkowo bardzo kosztowny. Jego bezawaryjne użytkowanie związane jest jednak z brakiem konieczności ciągłego serwisowania, zakupu części zamiennych lub niwelowania usterek na własną rękę. Regularne przeprowadzanie prac konserwacyjnych zapewnia długą sprawność wózków widłowych. Ich koszty można kontrolować, zamawiając kompleksowy program konserwacji sprzętu, ze stała miesięczną opłatą.

Obsługa i konserwacja wózka widłowego to codzienny obowiązek jego operatora – wyniki wpisuje się w dzienniku eksploatacji. Jeśli producent sprzętu nie określi dokładnie wymaganych terminów przeglądów konserwacyjnych, należy:

  • wykonywać przeglądy konserwacyjne dla wózków widłowych z pełnym dozorem co 30 dni,
  • wykonywać przeglądy konserwacyjne dla wózków widłowych z ograniczonym dozorem co 60 dni.

Drobne usterki wózków widłowych konserwator urządzeń odnotowuje w dzienniku konserwacji sprzętu. Można zatrudnić konserwatora zewnętrznego, co jest opłacalne w przypadku posiadania tylko jednego wózka. Przy większej ilości warto przeszkolić jednego z pracowników, a koszt szkolenia szybko się zwróci. Poważniejsze naprawy są zgłaszane ponadto do badania doraźnego eksploatacyjnego, za które odpowiadają inspektorzy Urzędu Dozoru Technicznego.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here