stojak na deski do krojenia

W mało którym domu występuje specjalny stojak na deski do krojenia. Zazwyczaj deski układane są jedna na drugiej i w taki sposób przechowywane potem w szufladach czy szafkach. Nie zawsze będzie to jednak bezpieczne dla ich powierzchni, a przede wszystkim dla ich higieniczności, zwłaszcza w przypadku wykonania ich z drewna.

Kiedy deski można przechowywać poziomo?

Zwykle w przypadku gdy korzysta się z nich na co dzień i używa dość często, dzięki czemu trafiająca na ich powierzchnię woda nie jest w stanie wniknąć w jakimś jednym konkretnym miejscu w strukturę deski, bo jej krople cały czas są przesuwane.

Ta zasada tyczy się desek wykonanych przede wszystkim z innych materiałów niżeli drewno. Naturalny materiał rządzi się nieco innym prawami i raczej powinien być przechowywany pionowo.

Czy drewniane deski muszą być trzymane pionowo?

Nie muszą, ale na pewno dobrze by było właśnie w taki sposób je przechowywać, robiąc to z pomocą jakiegokolwiek stojaka na deski do krojenia, w którym deski zawsze umieszczane są w pozycji pionowej i zabezpieczane po bokach oddzielającymi je od siebie prętami albo niewielkimi ściankami.

Poziome ustawienie drewnianych desek to ochrona przed zatrzymywaniem się wilgoci w konkretnych punktach powierzchni. Woda nie będzie kumulować się pod spodem deski, co miałoby miejsce, gdyby została umieszczona albo na blacie, albo na innej desce.

Dlaczego jest to tak ważne?

W przypadku gdyby doszło do skumulowania się wody pod spodem drewnianej deski, jej dolna część przez cały czas byłaby wilgotna. Takie środowisko tworzy warunki sprzyjające rozwojowi bakterii i czyni z deski narzędzie mało higieniczne.

Stojak na deski do krojenia ma również za zadanie ochronić drewniane deski przed wypaczaniem. Dodatkowa ochrona przed ewentualnym zawilgoceniem gwarantuje im lepszą trwałość i dłuższą żywotność.

Kiedy warto wymieniać deski?

W przypadku gdy są one odpowiednio przechowywane, czyli przy użyciu stojaka na deski do krojenia, średni czas ich żywotności wynosi od czterech do nawet siedmiu lat.

Okres ten tyczy się jednak przede wszystkim desek drewnianych. Te wykonane z plastiku na pewno będą służyć domownikom znacznie krócej, z uwagi na swoją większą podatność na zarysowania i wszelkie inne uszkodzenia. Plastik jest też mniej higieniczny i powinien być wymieniany znacznie częściej.

Stojaik na deski do krojenia znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here