Pomyłka przy tankowaniu

Zatankowanie złego paliwa wydaje ci się być absurdem? Nic bardziej mylnego – w pośpiechu taki błąd może zdarzyć się każdemu, niezależnie od płci i wieku kierowcy – także tobie. Poprzez nieuwagę na stacjach benzynowych często zdarza się właścicielowi pojazdu wtłoczyć do zbiornika paliwo z mylnie wybranego pistoletu dystrybutora.

Jak się zachować w takiej sytuacji?

Postępowanie, które należy wdrożyć, uzależnione jest od momentu, w którym dotarł do nas popełniony błąd. Jeżeli udało się to zanim wyruszyliśmy w dalszą podróż, np. podczas dokonywania płatności w kasie – mamy dużo szczęścia. Łapiemy telefon w dłoń i dzwonimy po lawetę, która bezpiecznie odwiezie nasze auto do mechanika. Co zrobić, jeżeli orientujemy się dopiero po przejechaniu już pewnej odległości? Należy zatrzymać się w najbliższym bezpiecznym miejscu i wezwać pomoc – nie ryzykujemy dalszej jazdy, która mogłaby się stać wysoce nieprzyjemna dla zawartości naszego portfela.

Niepoprawne tankowanie możemy podzielić na dwie grupy błędów: dolanie oleju napędowego do benzyny, bądź sytuacja przeciwna – benzyny do diesla.

Zatankowanie diesla zamiast benzyny

Ta pomyłka jest rzadkością z racji tego, że średnica pistoletu dystrybutora oleju napędowego jest znacznie większa niż średnica pistoletu stosowanego do napełniania baku benzyną. Oczywiście zdarzają się wyjątki, kiedy kierowcy uda się ta sztuczka i auto napędzane benzyną zostanie zasilone olejem napędowym. Jak w takim przypadku zachowa się nasz pojazd? Jeżeli w baku znajduje się jeszcze znaczna ilość benzyny i dolany olej będzie stanowił jedynie mniejszą część zawartości – samochód nie zgaśnie, straci jedynie na swojej mocy, praca silnika będzie nierówna i w znaczący sposób wzrośnie wskaźnik spalania. Natomiast w przypadku, gdy olej będzie stanowił znaczną część zawartości baku – auto zgaśnie i nie będziemy w stanie go uruchomić. Skutkiem takiej pomyłki będzie zapchany katalizator. Musimy się także liczyć z wymianą filtra paliwa, po której wszystko powinno wrócić do normy.

Zatankowanie benzyny do diesla

Ta pomyłka zdarza się znacznie częściej. Jeżeli mamy do czynienia z autem wyposażonym w silnik starszej generacji (charakteryzujący się wtryskiem pośrednim) – nawet spora ilość wlanej benzyny nie powinna znacznie zaszkodzić naszemu pojazdowi. Nie oznacza to oczywiście, że jeżeli wypełnimy bak po brzegi benzyną to auto ruszy – nawiązanie współpracy z silnikiem oczywiście nie powiedzie się. Jeżeli pomyłka nastąpi w przypadku tankowania nowszego auta, wyposażonego we wtrysk bezpośredni, ratunkiem nie będzie jedynie spuszczenie wlanego już paliwa i wymiana filtra – niestety należy także wyjąć i wyczyścić wtryski paliwa.

Jak uniknąć fatalnej pomyłki związanej z zatankowaniem niewłaściwego paliwa? Bądź uważny – sprawdź dwa razy czy pistolet dystrybutora, który trzymasz w ręku, na pewno pompuje benzynę bądź olej napędowy. Jeżeli nie wiesz jaki silnik jest zamontowany pod maską auta, które właśnie prowadzisz, sprawdź oznaczenia znajdujące się przy wlewie paliwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here