Podłogi są jednym z najważniejszych elementów każdego domu. Odpowiednio zaimpregnowane i pielęgnowane mogą stać się prawdziwą ozdobą naszego mieszkanka. Ale jak odpowiednio dbać o podłogę?

Przede wszystkim musimy pozbyć się wszystkich powszechnie panujących stereotypów. Wiele osób dalej uważa, że im więcej płynu, piany i wody tym podłoga będzie czystsza. Niestety, w rzeczywistości takie działanie może wyrządzić wiele szkód, na które pracujemy latami. Po pierwsze, nadmiar wody nie służy dobrze żadnej podłodze. Drewno rozchodzi się przez wodę, a panele wyginają się w tzw. „łódeczki”. Aby odpowiednio dbać o podłogę musimy nauczyć się racjonalnego rozporządzania wodą. Kolejnym często popełnianym błędem jest łączenie proporcji „na oko”. Jeśli na opakowaniu detergentu czytamy, że jedną nakrętkę stosujemy na 2 litry wody, to musimy odmierzyć dwa litry wody. Wlewając płyny według uznania bardzo często woda zaczyna zbyt mocno się pienić, co na pewno nie pomoże nam podczas sprzątania. Im więcej piany, tym bardziej podłoga po umyciu będzie się lepić, przyciągając cały brud. Sprawdźmy jak najlepiej wyczyścić poszczególne rodzaje podłoża.

Podłoga drewniana

Przed przystąpieniem do mycia podłóg drewnianych musimy upewnić się czym zostały pokryte. Jeżeli nasza podłoga wykończona jest poliuretanem wybierajmy płyny o jak najniższym stężeniu pH. Unikajmy płynów na bazie kwasów, bowiem mogą one zniszczyć ochronna powłokę drewna. Sytuacja jest zdecydowanie łatwiejsza jeśli nasza podłoga wykończona jest woskiem. W takiej sytuacji wystarczy zwyczajny płyn do podłóg drewnianych typu pronto.

Podłoga laminowana

Do czyszczenia podłóg laminowych nigdy nie używajmy komercyjnych płynów do podłóg. Niezbędny będzie specjalistyczny preparat. Po wybór najlepszego detergentu warto wybrać się do profesjonalisty. Do mycia tego rodzaju podłogi używajmy dobrze wyciśniętego mopu, usuwając plamy punktowo.

Podłoga winylowa

Powszechnym środkom do czyszczenia podłóg mówimy nie! Podłogę winylową możemy spokojnie wyczyścić samodzielnie sporządzonym roztworem z octu jabłkowego i wody. Kwasy zawarte w occie jabłkowym dokładnie zdezynfekują podłogę, a delikatny jabłkowy zapach utrzyma się na długo.

Linoleum

Inaczej niż w powyższym przykładzie, linoleum nie jest odporne na silne kwasy, które mogą zniszczyć fakturę. Najlepiej sprawdza się rozpuszczony z wodą płyn do mycia naczyń. Mieszaninę należy przelać do spryskiwacza i nakładać punktowo raz po raz przecierając wilgotnym mopem.

Podłoga z kamienia

Do usuwania zabrudzeń na podłodze kamiennej wybierajmy płyny o neutralnym pH, które nie będą reagować z minerałami zawartymi w kamieniu. Przy tego typu podłodze powinniśmy wystrzegać się wszelkich rodzajów kwasów np. octu, soku z cytryny czy amoniaku. Na rynku jest kilka profesjonalnych płynów służących do mycia kamienia i to właśnie z nich należałoby korzystać.

Płytki ceramiczne

Do pielęgnacji i mycia płytek ceramicznych polecany jest biały ocet zmieszany z wodą. Doskonale odkaża powierzchnię, odświeża i nadaję blask. Dodatkową zaletą jest bezpieczeństwo mieszaniny, którą stosować można nawet w domu z dziećmi czy zwierzętami.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pozamiatane: https://pozamiatane.pl/sprzatanie/sprzatanie-mieszkan-warszawa

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here