Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

Instrumenty muzyczne wraz z rozwojem technologii również przechodzą transformację. Głównie ze względu na możliwość podłączenia ich do prądu oraz generowania dźwięków za pomocą syntezatorów. Gitara elektryczna, zestaw perkusyjny bez membran, czy pianina cyfrowe – to wszystkie te instrumenty, których jeszcze parędziesiąt lat temu nie zobaczylibyśmy ani na scenie, ani w salkach prób. W dzisiejszym artykule skupimy się głównie na tym ostatnim, a mianowicie zastanowimy się, które pianino lepiej wybrać – cyfrowe czy akustyczne?

Jaki instrument wybrać?

Oczywiście zdań na ten temat znajdziemy bardzo wiele i będą one od siebie czasami skrajnie różne. Niektórzy powiedzą, że tylko tradycyjne pianina akustyczne mają duszę, a cyfrowe syntezatory uwłaczają prawdziwemu muzykowi. Z drugiej strony znajdziemy opinie, że pianina cyfrowe dają dużo więcej możliwości oraz łatwiej korzystać z nich podczas koncertów. No właśnie, jak zatem rozstrzygnąć, który wariant będzie lepszy. Dla tych, którzy oczekiwali jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie mamy smutną wiadomość – nie da się. Możemy jednak przedstawić zalety poszczególnych typów.

Dlaczego pianino akustyczne?

Wersja akustyczna różni się od pianin cyfrowych tym, że w tym przypadku dźwięk generowany jest za pomocą specjalnego systemu strun i elementów, które w te struny uderzają. To właśnie dlatego powstaje dźwięk. Ważne jest również pudło akustyczne, które tworzy obudowa pianina. To właśnie jego profil powoduje, że otrzymujemy ciepły i charakterystyczny dźwięk z wnętrza tego instrumentu. Jeżeli używamy pianina na koncercie w dużej hali, gdzie konieczne jest nagłośnienie tego instrumentu, trzeba do tego wykorzystać specjalne mikrofony kierunkowe i poustawiać je w optymalny sposób.

Dlaczego wersja cyfrowa?

Pianina cyfrowe bardzo często występują w prostej postaci zwanej popularniej keyboardem. Istnieją również nieco bardziej zaawansowane wersje, które jak nie trudno się domyślić, są również dużo droższe. Tutaj cena również może wpływać na jakość. Proste instrumenty klawiszowe tego typu można kupić już za kilkadziesiąt złotych, jednak nie należy spodziewać się po nich cudów. Jeżeli przejdziemy do drugiego końca kontinuum, na którym znajdziemy pianina cyfrowe bardzo dobrej jakości, to właściwie różnica w dźwięku względem wersji akustycznych jest niezauważalna. Oczywiście taki instrument wystarczy podpiąć do miksera, który będzie przesyłał dźwięk na zestawy nagłaśniający. Ważnym elementem związanym z pianinami cyfrowymi jest również możliwość przepuszczania dźwięku przez syntezatory. Czasami nawet instrumenty mają takie urządzenia wbudowane.

Artykuł powstał we współpracy z https://riff.net.pl

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here