biuro

W pracy spędzamy kilka lub nawet kilkanaście godzin każdego dnia. Warto więc zadbać, aby panowały w niej odpowiednie warunki – niezależnie czy jest to home office, czy przestrzeń biurowa w firmie. Ergonomiczne stanowisko pracy to podstawa, aby wykonywać swoje obowiązki efektywnie oraz ograniczać czynniki, wpływające negatywnie na zdrowie. Dotyczy to nie tylko ustawienia i wyboru mebli, ale też oświetlenie. Co warto o nim wiedzieć, aranżując swoje miejsce pracy?

Oświetlenie w pracy to podstawa

Odpowiednie oświetlenie to podstawa – pozwala chronić oczy i zapewniać im bezpieczeństwo. Przyczynia się do komfortu pracowników oraz wpływa na zwiększenie wydajności wykonywania zadań. W miarę możliwości warto zadbać, aby jak najwięcej czasu spędzać przy naturalnym świetle dziennym – doskonałym pomysłem, jest umiejscowienie biurka w pobliżu okna. Natomiast światło sztuczne można podzielić na trzy podstawowe grupy. Oświetlenie ogólne inaczej nazywane centralnym daje komfort widzenia wszystkich zakamarków w danym pomieszczeniu i swobodnego poruszania się po nim. Najczęściej przyjmuj rolę lamp sufitowych, plafonów lub żyrandolu. Kolejnym rodzajem jest oświetlenie miejscowe, które pozwala na doświetlenie konkretnych części przestrzeni – na przykład stanowiska pracy czy kącika do czytania. Może to być na przykład lampka przy biurku. Ostatnim rodzajem jest oświetlenie złożone, na które składa się oświetlenie ogólne oraz miejscowe. Duże znacznie ma jednak nie tylko jego rodzaj, ale i natężenie, które powinno być dostosowane do preferencji użytkownika oraz wykonywanej przez niego pracy.

Nowoczesne oświetlenie w biurze

Po rozważeniu wszystkich zasad poprawnego oświetlenia, warto zastanowić się jeszcze nad jego stylizacją. Najbardziej designerskim sposobem na oświetlenie nowoczesnego biura są lampy liniowe. Ich światło rozkłada się równomiernie po całej powierzchni, co gwarantuje komfortową pracę. Można zdecydować się zarówno na światło ciepłe, jak i zimne – to drugie w rozsądnych dawkach pobudza tak jak kawa. W nadmiarze potrafi jednak męczyć i rozpraszać. Oświetlenie miejscowe w biurze również może być designerskie – w przestrzeniach utrzymanych w skandynawskim stylu warto postawić na czarne lampy stojące lub stołowe. Meble Muuto oferują wiele nowoczesnych propozycji, które podkreślają charakter wnętrza i wnoszą do niego ciepłą atmosferę, przyczyniającą się do swobody i poczucia bezpieczeństw. Dzięki temu, że są regulowane, pozwalają na idealne dopasowanie wiązki światła do potrzeb użytkownika. Stylowo prezentują się minimalistyczne modele o geometrycznych kształtach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here