książki Eleny Ferrante

Elena Ferrante to pseudonim włoskiej powieściopisarki o tajemniczej tożsamości. Nikt tak naprawdę nie wie kto się pod nim kryje. To nie przeszkodziło jednak autorce w zdobyciu ogromnej popularności na rynku czytelniczym. W 2016 roku tygodnik „Time” umieścił ją nawet na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Po jakie książki Eleny Ferrante warto zatem sięgnąć? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

„Genialna przyjaciółka”

„Genialna przyjaciółka” to pierwsza część tak zwanego cyklu neapolitańskiego. Opowiada historię Eleny Greco – sześćdziesięcioletniej kobiety, która nagle dowiaduje się, że zaginęła jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa – Lila. Elena wiedziała, że jej koleżanka od zawsze marzyła o zniknięciu ze świata, w którym żyła. Czy rzeczywiście zatem zrealizowała swój plan? Czy mogła usunąć wszystkie ślady swojego istnienia? Elena opowiada niezwykłą historię ich przyjaźni i zabiera czytelników w podróż do Neapolu lat 50. XX wieku. Zaletą tej książki Eleny Ferrante są starannie skonstruowane postacie oraz piękne, włoskie krajobrazy. „Genialna przyjaciółka” to opowieść o przyjaźni, a także o dążeniu do wyrwania się z rzeczywistości zdominowanej przez przemoc i biedę. A jak już sięgniesz po pierwszą część cyklu, to na pewno kupisz także kolejne.

„Obsesyjna miłość”

„Obsesyjna miłość” to chronologicznie pierwsza książka Eleny Ferrante, chociaż w polskim przekładzie pojawiła się dopiero w 2018 roku. Opowiada o relacji matki i córki – Amalii i Delii oraz dramatycznych wydarzeniach, które je spotkały. Akcja książki Eleny Ferrante (https://matfel.pl/tra-pol-238530-Elena-Ferrante.html) rozpoczyna się w momencie śmierci matki. Tonie w urodziny swojej córki w morzu, przy miejscowości zwanej Spaccavento. Delia nie wierzy jednak w przypadkowość tego wydarzenia. Rozpoczyna własne śledztwo. Czy przyniesie jej ukojenie? Jakiej prawdy dowie się o własnej matce? Tego można dowiedzieć się sięgając po powieść „Obsesyjna miłość”. Oczywiście drugoplanowym bohaterem tej książki jest Neapol i jego mroczna sceneria.

„Zakłamane życie dorosłych”

„Zakłamane życie dorosłych” to najnowsza powieść Eleny Ferrante. Ma nieco inny charakter, niż jej poprzednie książki, dlatego nie mogło jej zabraknąć w zestawieniu „top 3”. Autorka odpowiada na trudne pytania – po co dorastamy, kim się stajemy i do kogo się upodabniamy. A to wszystko na kanwie historii dziewczynki o imieniu Giovanna, która nagle z dnia na dzień ulega przemianie, a jej twarz staje się szpetna. Giovanna poszukuje swojego prawdziwego oblicza, ale czy jej się to uda? Za jaką cenę? Tego można dowiedzieć się z książki Eleny Ferrante „Zakłamane życie dorosłych”.

[Głosów:5    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here