Coraz więcej osób decyduje się przeznaczyć część swoich oszczędności na inwestycje w spółki giełdowe. Gra na giełdzie jednak oprócz dużych zysków, może też przynieść spore straty i wielokrotne rozczarowanie. Aby przetrwać na giełdowych parkietach, warto pamiętać o kilku kwestiach, które pozwolą uniknąć błędów skutkujących utratą kapitału.
Giełda – wyzwanie dla trafności podejmowanych decyzji
Coraz więcej młodych czy początkujących osób, zaczyna przygodę z inwestowaniem w akcje licząc na większy zwrot niż na lokatach bankowych czy obligacjach. Jednak szansa na duży sukces i atrakcyjne zyski, jest obarczona takim samym poziomem szansy poniesienia straty i wielu rozczarowań w trakcie gry na giełdzie. To jednak nie odstrasza, a jest wręcz traktowane jako inwestycyjne wyzwanie, sprawdzenie własnych przekonań i trafności podejmowanych decyzji. Decydując się na inwestowanie w akcje warto sprawdzić ofertę Saxo Bank Polska.
Współczesne domy maklerskie i bankowość internetowa, dają ogromne możliwości do inwestowania środków na giełdach papierów wartościowych. Inwestorzy nie mają żadnych ograniczeń co do rynków. Polski GPW czy New Connect, amerykański NASDAQ czy S&P 500, niemiecki DAX, francuski CAC40, brytyjski FTSE100 czy nawet tokijski NIKKEI 225. Inwestor sam może wybrać rynek, który go interesuje i spółki, w które pragnie zainwestować swoje oszczędności.
Błędy początkujących inwestorów
Niestety gra na giełdzie obarczona jest nie tylko wspomnianym ryzykiem utraty kapitału, ale również popełnianiem drobnych czy bardziej rażących błędów inwestycyjnych. Oto kilka rad, o których powinni pamiętać młodzi i niedoświadczeni inwestorzy, rozpoczynający swoją przygodę z giełdami.
Pamiętaj o dywersyfikacji
Inwestując na giełdzie warto dokonać dywersyfikacji, czyli rozłożenia inwestowanych środków na co najmniej kilka spółek w ramach różnych sektorów (gaming, bankowość, IT, biotechnologia). Rozsądnym może być też gra na kilku światowych giełdach. To również pozwoli uniknąć lokalnych załamań na rynku, spowodowanych globalnymi wydarzeniami. W końcu skoro Europa jedzie w dół, to nie znaczy, że w Azji nie ma atrakcyjnych wzrostów.
Dywersyfikacja powinna obejmować też charakter tych spółek. Należy zadbać o balans pomiędzy spółkami bezpiecznymi o stabilnym rozwoju a papierami bardziej ryzykownymi, z szansami na duże, skokowe wzrosty. Istotny może być w tym przypadku też wiek. Im jesteśmy starsi i bliżej emerytury, powinniśmy więcej środków przeznaczyć na spółki stosunkowo bezpieczne, a mniej na papiery spekulacyjne.
Ustalaj rozsądne cele
Nasze cele inwestycyjne powinny być rozsądne i możliwe do zrealizowania. Nie powinniśmy z góry zakładać, że każde kupno akcji zakończy się stopą zwrotu równą 100 czy 200%. Na pewno nie wszystkie nasze inwestycyjne decyzje, okażą się być trafionymi. Liczy się jednak końcowa stopa zwrotu całego kapitału i to ona powinna być dodatnia.
Słuchaj doświadczonych graczy
Gra na giełdzie to nie tylko kupno i sprzedaż akcji czy obserwowanie aktualnych notowań. To także zdobywanie wiedzy odnośnie spółek, czytanie raportów finansowych czy poszukiwanie informacji. Warto regularnie zaglądać na specjalistyczne fora czy grupy na Facebooku, gdzie można nie tylko podzielić się swoimi sugestiami, ale i poznać zdanie często bardziej doświadczonych graczy. Wiele osób jest na tyle życzliwych, że dzieli się swoim doświadczeniem właśnie na takich grupach. Warto ich czasem posłuchać i skonfrontować uzyskane informacje z reakcją rynków.
Nie graj emocjami
Emocje są najgorszym doradcą inwestycyjnym, dlatego decyzje należy podejmować z tzw. chłodną głową. Nie reagować nerwowo na każdy przeczytany w prasie nagłówek, dogłębnie analizować spółkę przed jej zakupem, posiadać ustalony plan realizacji zysku czy też wyjścia w przypadku spadającego kursu. O posiadaniu własnej strategii gry wspomina często Albert „Longterm” Rokicki, jednym z najpopularniejszych polskich inwestorów indywidualnych. Decyzje inwestycyjne nie powinny wynikać z wcześniejszych błędów czy chęci odegrania się. To najczęściej prowadzi do katastrofy, czyli utraty kapitału.