Jak zabezpieczyć lakier samochodu?

Jak właściwie chronić lakier przed szkodliwymi czynnikami? Większość właścicieli pojazdów daje za wygraną widząc wysokie ceny środków zabezpieczających powłokę lakierniczą. Zamiast się poddawać warto poszukać tańszego zamiennika, który będzie równie dobry co drogie asekuranty.

Czemu ochrona powłoki lakierniczej jest tak istotna?

Dbałość o stan powierzchni karoserii jest równie kluczowy co wymiana płynów eksploatacyjnych. Niestety lakier każdego dnia narażony jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, które mają bezpośredni wpływ na jego stan. Wyróżnić tutaj należy słońce, kwaśne deszcze oraz inne opady pogarszające kondycję powłoki zewnętrznej pojazdu. Cząstki lakieru po pewnym czasie zaczynają wchodzić w reakcje m. in. z tlenem, co może doprowadzić do oksydacji – kolor zaczyna blaknąć i traci swój blask. Jeżeli samochód od dłuższego czasu nie był poddawany regularnemu woskowaniu bezwzględnie potrzebne będzie staranne wypolerowanie lakieru. Tutaj nie wystarczy jedynie odpowiedni sprzęt czy akcesoria, ale również przyda się doświadczenie.

Jak dobrać rodzaj wosku

Całą paletę wosków możemy pogrupować i podzielić na dwa rodzaje – woski naturalne i syntetyczne. Niejednokrotnie można spotkać się z opinią, że wosk naturalny będzie najlepszym wyborem. Czy jest to prawda? Niekoniecznie. Warto przed zakupem sprawdzić skład preparatu – wosk naturalny powinien zawierać carnaubę, czyli wosk roślinny pozyskiwany z liści kopernicji. Dzięki niemu kosmetyk zapewnia wysoką trwałość oraz niepodatność na topnienie. Jeżeli natomiast sprawdzimy skład wosku syntetycznego możemy się przekonać, że składniki które tam znajdziemy są w stanie zapewnić równie dobrą, bądź w niektórych przypadkach nawet lepszą ochronę niż wosk naturalny – oczywiście wszystko zależy od konkretnego modelu.

Twardy wosk

Woski twarde są gwarancją najskuteczniejszej ochrony – ich składniki skupiają się bowiem na zapewnieniu maksymalnej trwałości lakieru. Jeżeli dysponujemy niewielkimi środkami warto zaopatrzyć się chociaż w najmniejsze opakowania wiodącego na rynku wosku. Godnym polecenia preparatem jest Finish Kare 1000P Hi-Temp. Wyróżnia go przede wszystkim wysoka temperatura topnienia, a opakowanie które kupimy za 25 złotych wystarczy na kilka użyć. Jeżeli nasz portfel jednak nie świeci pustkami to warto połasić się na coś większego, a przy tym ekonomiczniejszego. Tutaj warto zwrócić uwagę na produkty ValetPro (cena w granicach 40 zł) czy Sonax Xtreme (ok. 50 zł). Dobrą alternatywą mogą być również woski K2 Ultra Wax (15 zł) oraz Formula 1 Carnauba Car Wax (25 zł).

Płynne woski

Twarde woski są dokuczliwe w użyciu, z tego powodu warto pomyśleć nad preparatem w płynie. Nie są tak kłopotliwe w trakcie stosowania, a dodatkowo zapewniają korzystniejsze właściwości hydrofobowe i nabłyszczające. Najlepszymi produktami na każdą kieszeń dostępnymi obecnie na rynku są Tenzi Tenzon 1 (ok. 45 zł), Sonax Xtreme Brilliant Wax (ok. 25 zł) oraz Turtle Wax Carnauba Car Wax (ok. 30 zł).

Jak widać nie zawsze dobre produkty to te z najwyższej półki. W niskiej cenie możemy odnaleźć coś równie zadowalającego, a przy tym równie skutecznego jeżeli chodzi o ochronę lakieru.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here