Najwłaściwsza odpowiedź brzmi: niepowtarzalnie – tak, aby udekorowany na Święta dom cieszył oko i duszę, aby zachwycić, choć odrobinę, samego siebie, co nie jest wcale proste, bo w końcu co roku ma się przecież do dyspozycji zazwyczaj te same ozdoby i dekoruje się te same wnętrza…

Niepowtarzalny wystrój domu można uzyskać kupując nowe ozdoby na Święta i / lub wykazując się inwencją i poświęcając trochę czasu na przykład na przygotowanie własnych dekoracji. W każdym z tych przypadków jednak warto pamiętać o stylu, aby nie przesadzić z ilością świątecznych ozdób i by nie tworzyły one w domu chaosu, tylko dawały ładny, spójny efekt wizualny i budowały przyjazny klimat przywołujący uroczystą i ciepłą atmosferę Świąt i końca roku. Można je dobierać kluczem kolorystycznym (skupiając się na przykład tylko na ozdobach czerwonych i złotych czy biało-srebrnych) lub powiedzmy kierując się ich stylem albo materiałem, z którego są wykonane (wybierając do domu na przykład tylko świąteczne ozdobny ceramiczne, drewniane, słomiane albo te, które nawiązują do jakiegoś stylu wystroju wnętrza (ekologiczny, skandynawski, vintage etc.).

Świetlne ozdoby na święta do domu

W wielu domach ubrana choinka jest jedynym świątecznym akcentem. To trochę za mało. Można poświęcić parę chwil i przekonać się, że o wiele bardziej magiczny nastrój da się wyczarować niewiele większym nakładem pieniędzy, czasu i sił. Najłatwiej osiągnąć spektakularny efekt przy pomocy światła. Poza lampkami choinkowymi ważną rolę odgrywają tu różnego rodzaju podświetlane ozdoby świąteczne, lampiony czy wreszcie także tradycyjne świece. Warto pamiętać też, że światełka nie muszą być zawieszone wyłącznie na choince. Jako świąteczna dekoracja domu świetnie sprawdzają się również łańcuchy i kurtyny świetlne powieszone na przykład wzdłuż zasłon, barierek czy poręczy. Ich walory tworzenia intymnego klimatu są doceniane zresztą w wielu domach przez cały rok. Popularne kule cotton balls mogą być bowiem nie tylko świątecznym akcentem, ale także atrakcyjną dekoracją sypialni czy pokoju dziecięcego.

Tradycyjne świece, świeczniki (kupione czy też zrobione własnoręcznie) pasują wszędzie i do każdej uroczystej okazji, ale tutaj – uwaga! Jeżeli wystrój, na przykład podczas wigilijnej kolacji, ma być wyjątkowy, świeczki muszą dawać wystarczającą ilość światła. Ustawienie tylko dwóch czy trzech niewielkich świeczników w różnych punktach pokoju nie przynosi raczej zasowalających efektów. Dla właściwego klimatu takich niewielkch świeczek powinno być kilkanaście, a niekiedy nawet (zależnie oczywiście od wielkosci pomieszczenia) kilkadziesiąt.

Własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne

To obowiązkowy punkt przygotowań do Świąt – zwłaszcza, jeżeli w domu są małe dzieci. Wspólna dekoracja domu, stołu czy ogrodu jest dla nich nie lada atrakcją. W tym wypadku warto postawić na nieograniczoną wyobraźnię i stworzyć coś niebanalnego z całkiem banalnych rzeczy.

Pewnie niewielu osobom przychodzi to do razu do głowy, ale na przykład… makarony są bardzo wdzięcznym materiałem do wykonywania różnego rodzaju ozdób świątecznych. Choinka z makaronu w formie kokardek, wykończona przyklejonym do niej delikatnym łańcuchem lub jego fragmentami może być wspaniałą i – co najważniejsze – oryginalną dekoracją każdego stołu. Makaronowe muszelki idealnie sprawdzają się w roli choinkowych gwiazdek (zwłaszcza po uprzednim spryskaniu ich złotym sprayem). Niezwykle prostą i efektowną zarazem dekorację każdego w zasadzie wnętrza stanowią (dobrane wedle własnego gustu) bombki i inne ozdoby choinkowe zawieszone na różnej długości sznurkach przywiązanych do gałęzi przytwierdzonej do ściany lub podwieszonej pod sufitem… Pięknie się to prezentuje i pasuje do dowolnego wystroju, bo dobór odpowiednich ozdób może nawiązywać do stylu danego pomieszczenia nawet wtedy, gdy wybiera się spośród dostępnych w sklepach gotowych zestawów.

Fot. Pinterest, Leroy Merlin.

Zewnętrzne dekoracje świąteczne

Prezentują się najlepiej w towarzystwie białego, puchatego śniegu, ale cóż… od jakiegoś czasu do stworzenia nastrojowego klimatu musi wystarczyć fakt, że jest ciemno, a w takiej scenerii każde światło wygląda przecież niezwykle klimatycznie. Świecące drzewo w ogrodzie, girlandy świateł zwieszające się nad wejściem do mieszkania lub okalające frontową fasadę domu są stuprocentową gwarancją powodzenia. Nastrojowy klimat jest mocniejszy, jeżeli w przypadku kilku niezależnych ozdób w ogrodzie i na domu lampki mają ten sam kolor – dekoracja wygląda wtedy gustownie i unika się chaosu.

Do dyspozycji jest obecnie w sklepach niezliczona ilość świecących ozdób świątecznych – począwszy od prostych łańcuchów świetlnych, podobnych do tych wieszanych na choinkach tylko przystosowanych do zewnętrznych warunków atmosferycznych, poprzez girlandy umieszczane nad drzwiami bądź na krawędziach dachu, aż po skomplikowane ozdoby wykonane ze świetlnych węży – przedstawiające zazwyczaj motyw bożonarodzeniowy: renifery, sanie, gwiazdy, świąteczne prezenty etc. Najbardziej zaawansowaną technologicznie dekoracją świąteczną są zewnętrzne projektory LED wyświetlające świąteczne motywy.

Kilka sprytnych pomysłów – jak szybko udekorować dom na Święta

  • Na czas Świąt w miejsce lampy nad stołem można powiesić na sznurach lub choinkowych łańcuchach jedną – albo lepiej – kilka latarenek.
  • Zawieszenie choinkowych lampek pionowo na karniszu (pomiędzy zasłonami) wystarczy do stworzenia nastrojowego światła we wnętrzu.
  • Jeżeli jest taka możliwość, można postawić kilka lub kilkanaście małych świeczek, latarenek wzdłuż schodów – to świetny sposób na ładne oświetlenie wnętrza.
  • Zewnętrzne ozdoby świąteczne prezentują się pięknie również na drzewkach liściastych i większych krzewach. Efekt jest bardziej widoczny, ponieważ na gałęziach nie ma liści, a jeżeli dodatkowo światełkami owinięty jest pień – mamy gotową latarnię ogrodową w magicznej scenerii.

______________________________________

Więcej inspiracji na www.leroymerlin.pl/dekoracja-wnetrz/dekoracje-i-ozdoby-swiateczne,a1256.html

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here