Jak samodzielnie wyregulować okna i okucia w oknach?

Choć nie wszyscy są tego świadomi, to nawet najlepsze i poprawnie zamontowane okna wymagają okresowej regulacji. Dzięki takim okresowym działaniom nie tylko dba się o jak najdłuższe funkcjonowanie okien. Regulacja okuć w oknach pozwala też dostosować ich poziom szczelności do konkretnej pory roku. I nie trzeba wcale każdorazowo wzywać fachowca, w większości przypadków nie jest to ani zabieg skomplikowany, ani wymagający trudno dostępnych narzędzi. Podpowiadamy, jak zabrać się za regulację okuć okiennych.

Po co ta cała regulacja okien?

Oczywistą przyczyną konieczności wyregulowania okien wydaje się sytuacja, gdy pod wpływem użytkowania skrzydło okna opadło. Symptomem takiej sytuacji jest zwykle źle zamykające się okno, lub przeciwnie, trudności przy próbie jego otwarcie.

Mniej osób zdaje sobie sprawę, że okna powinno się regulować wraz ze zmieniającymi się porami roku. Okna regulacja w takiej sytuacji będzie polegała na dostosowaniu stopnia przylegania okna do warunków, a przede wszystkim temperatur, panujących na zewnątrz. Latem okna ustawia się tak, by nawet po zamknięciu przepuszczały powietrze, dzięki czemu pomieszczenia będą się wentylować nawet po zamknięciu okien. Natomiast zimą wszelkie nieszczelności są niewskazane, ponieważ będą powodowały niepotrzebne wychłodzenie domu, zwłaszcza przy dużej różnicy temperatur pomiędzy dworem a danym pomieszczeniem. Odpowiednio wyregulowane okna zimą przekładają się bezpośrednio na niższe rachunki za ogrzewanie.

Niezbędne narzędzia

Prawidłowe przeprowadzenie regulacji okien możliwe jest tylko wtedy, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Na szczęście wymagany zestaw narzędzi jest nieduży i łatwo dostępny, bez problemu można się w niego zaopatrzyć w niemal każdym większym sklepie z narzędziami. Jednak przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić, czy posiadany przez nas zestaw jest kompletny, powinien zawierać:

– klucz V.SCH.ACP-S;
– imbus w rozmiarze 2.5, 4;
– torx T10.

Jak wyregulować okno przed zimą?

Okucia okien dają zwykle możliwość wyboru jednego z trzech trybów uszczelniania okna: letni, zimowy i neutralny. Jeżeli dotąd nikt nie regulował tego parametru, będzie on najprawdopodobniej ustawiony w pozycji neutralnej tzn., że znacznik na okuciach będzie ustawiony na godzinę 6. Pozycję znacznika zmienia się przy pomocy klucza V.SCH.ACP-S, aby wybrać tryb letni ustawiamy znacznik na godzinę 9, natomiast tryb zimowy będzie oznaczał przesunięcie znacznika na godzinę 3. Dzięki takiej regulacji, dostosowanej do pory roku, zyskujemy lepszą wentylację pomieszczeń, gdy jest ciepło oraz cieplejsze mieszkanie, gdy za oknem plucha.

Regulacja obwieszonego okna

Obwieszone, źle zamykające się okno wymaga najczęściej odpowiedniej regulacji ustawienia skrzydła okiennego. Taką regulację przeprowadza się przy użyciu wspomnianego wcześniej imbusa 4. Skrzydło w oknie można wyregulować w trzech zakresach, góra-dół od strony zawiasów i od strony klamki oraz lewo prawo.

Regulację okna zaczynamy od otwarcia okna i zdjęcia osłony dolnego zawiasu. Używając imbusa 4 przekręcamy zawias w prawo by podnieść skrzydło okienne, lub w lewo by je opuścić. Jeżeli to nie pomoże, wybieramy drugi poziom regulacji i za pomocą tego samego klucza przesuwamy skrzydło okienne odpowiednio w lewo lub prawo. Można też wyregulować położenie skrzydła okiennego od strony klamki, regulując położenie na górnym zawiasie. W tym celu otwieramy okno na oścież i odpowiednio przekręcamy zawias, znów przy użyciu imbusa 4.

Odpowiedni docisk okna

Regulacja okien to nie tylko ustawienia odpowiedniej pozycji skrzydła, czy wybór trybu odpowiedniego do pory roku. Czasem konieczna jest także regulacja docisku okna, należy jednak pamiętać, że ten parametr ma też wpływ na szczelność. Docisk reguluje się za pomocą torx T10 ostrożnie przekraczając rolki mimośrodowe w oknie w lewo lub prawo. Znajdują się one na skrzydle okna. Należy pamiętać, że wszystkie rolki mimośrodowe powinny być ustawione w tej samej pozycji. Nie należy zapominać o regulacji rolki znajdującej się po przeciwnej stronie skrzydła, łatwo o niej zapomnieć bo jest widoczna tylko po otwarciu okna na oścież.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here