Alkoholik w domu to potworny scenariusz dla każdej rodziny, niezależnie od jej wielkości czy długości istnienia. Problem ten dotyczy całego społeczeństwa, niezależnie od miejsca zamieszkania, płci czy wykształcenia. Stres, trudności w pracy, niepowodzenia życiowe czy chęć odreagowania to tylko kilka przyczyn sięgania po butelkę lub kieliszek. Według raportów z początku 2020 roku Polacy niestety coraz częściej sięgają po alkohol i wydają na napoje procentowe coraz więcej pieniędzy. W 2019 roku suma przeznaczona na zakup alkoholu wynosiła ponad 36 miliardów złotych, o dwa miliardy więcej, niż w roku poprzednim. Te liczby nie egzystują w próżni. Wraz ze wzrostem spożycia alkoholu w kraju alkoholizm w rodzinie staje się coraz powszechniejszym problemem.
Jak postępować z alkoholikiem w domu? W pierwszej kolejności należy zidentyfikować problem, gdyż sam alkoholik może nie zdawać sobie sprawy, iż znalazł się na równi pochyłej. Należy pamiętać, że wpadanie w alkoholizm to proces, a nie jednorazowe działanie, jak ma to miejsce w przypadku twardych narkotyków.
Alkoholizm w domu – jak przeciwdziałać koszmarowi?
Alkoholik w domu zwykle pije, aby zredukować niepokój, stres, osłabić poczucie winy, ułatwić sobie zaśnięcie lub odprężyć się i zapomnieć. Może to wynikać z jego lub jej niskiej samooceny, pragnienia złagodzenia bólu emocjonalnego lub poczucia braku akceptacji. W takiej sytuacji należy zaoferować wsparcie, czułość i zrozumienie, dzięki czemu nadużywająca alkoholu osoba nie będzie musiała topić swoich smutków w przysłowiowej butelce. Dzięki otwartości można zwalczyć alkoholizm w rodzinie, zanim problem przybierze zbyt duże rozmiary, a zarazem pogłębić wzajemne więzi i wypracować wspólnie zasady umiarkowanego spożycia alkoholu, co wiąże się z kolejnym, ważnym aspektem rozpoznawania alkoholizmu.
Osoby tracące kontrolę nad piciem zaczynają odczuwać wstyd z powodu własnego nałogu. Z tego powodu kłamią na temat wypitego alkoholu, ukrywają wyjścia do barów, na imprezy, chowają alkohol przed innymi członkami rodziny i piją samotnie lub po kryjomu. W takim przypadku wsparcie rodziny może okazać się niewystarczające i potrzebna może być profesjonalna pomoc.
Zagrożenia alkoholizmem nie należy lekceważyć i bezkrytycznie uznawać, iż napoje procentowe są nieodłączną częścią życia młodzieży i dorosłych. Nałóg ten może doprowadzić do kryzysu zaufania w rodzinie, utraty zatrudnienia, agresji, przemocy, zdrady oraz problemów z prawem i w efekcie skrzywdzenia osób, które alkoholika otaczają. Nie wolno zapominać, iż dzieci bardzo często cierpią w wyniku uzależnienia rodziców, czego dowodzi istnienie syndromu DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików). W przypadku zaobserwowania symptomów postępującego alkoholizmu w rodzinnym gronie należy zasięgnąć specjalistycznej pomocy.
Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/jak-postepowac-z-alkoholikiem-w-domu/