Grzejniki łazienkowe pełnią niezwykle ważne funkcje praktyczne. Ich głównym zadaniem jest rzecz jasna nagrzewanie powietrza w pomieszczeniu. Jednak dzisiaj kaloryfery łazienkowe stanowią także elementy ozdobne wyposażenia. Rozmaitość form, barw oraz materiałów zapewnia klientom możliwość swobodnego wyboru optymalnego modelu. Na co zwracać szczególną uwagę kupując grzejniki ozdobne?

Kształt kaloryfera do łazienki

Odpowiedni kształt grzejnika to niezwykle istotna kwestia, zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Do najczęściej wykorzystywanych w łazienkach należą kaloryfery:

  • pionowe

  • poziome

  • drabinkowe

  • o niestandardowych kształtach

Warto zwrócić uwagę, iż dzisiaj wiele grzejników ozdobnych trudno jednoznacznie sklasyfikować ze względu na kształt. Wyobraźnia projektantów zdaje się nie znać granic, przez co kaloryfery dekoracyjne przyjmują nieraz wręcz kosmiczne kształty. Modne stają się urządzenia w kształcie figur geometrycznych – rzeczywistych lub zniekształconych. Przybierają często również nienazwane, oryginalne formy.

W kwestii kształtu grzejnika łazienkowego we Wrocławiu lub gdziekolwiek indziej, ważne jest również, czy umożliwia suszenie ręczników. Niektóre, obszerne, zmyślnie zbudowane kaloryfery pozwalają nawet na rozwieszanie wypranej odzieży. Ponadto, warto również pamiętać, że im większa powierzchnia grzewcza, tym szybciej kaloryfer podnosi temperaturę otoczenia.

Wielkość łazienki

Zastanawiając się nad optymalnym kształtem grzejnika, niezbędne jest uwzględnienie wielkości łazienki. W niewielkich, ciasnych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się pionowe grzejniki ozdobne. Problematyczny w ich przypadku jest brak możliwości zawieszania ręczników. Dlatego też do małych łazienek wybierane są również kaloryfery drabinkowe.

Z czego konstruuje się grzejniki łazienkowe?

Swego czasu w polskich domach dominowały, do dziś obecne w starszych mieszkaniach, grzejniki żeliwne. Istnieją co prawda nowoczesne kaloryfery do łazienki wykonane z tego właśnie materiału, jednak zdecydowanie popularniejsze są urządzenia ze:

  • stali

  • aluminium

  • szkła

Metalowe kaloryfery łazienkowe

Obecnie do konstrukcji grzejników ozdobnych wykorzystuje się głównie stal oraz aluminium. Stal sprawdza się ze względu na swoją wytrzymałość. Zbudowane z niej kaloryfery są niezwykle trwałe. Również wydajność tego rodzaju grzejników jest bardzo zadowalająca. Aluminium natomiast jest wyjątkowo lekkim i plastycznym metalem. Skonstruowane z niego kaloryfery przybierają więc często fantazyjne kształty. Nieco rzadziej wykorzystywana do tworzenia kaloryferów jest miedź, która również wykazuje dobrą skuteczność grzewczą.

Grzejnik ze szkła

Kaloryfery szklane doskonale pasują do eleganckich, zwłaszcza nowoczesnych wnętrz. Na uwagę zasługuje niezwykle innowacyjne rozwiązanie, jakim jest grzejnik z lustrem. Świetnie sprawdza się w niewielkich łazienkach, optycznie zwiększając ich powierzchnię.

Styl wnętrza a wybór grzejników ozdobnych

Dokonując wyboru najlepszego kaloryfera, niezbędne jest uwzględnienie stylu, w jakim wykonano dane wnętrze. W surowo wykończonej, nowoczesnej łazience najlepiej sprawdzi się biały lub czarny grzejnik o zwyczajnym, prostokątnym kształcie. Dobrym wyborem będzie też model drabinkowy wykonany z metalu. Natomiast w subtelnych, minimalistycznych wnętrzach, dobrze prezentują się cienkie, niesymetryczne grzejniki ozdobne. Ostatnimi czasy w modzie jest model w kształcie litery „S”.

Coraz więcej nowych mieszkań, zwłaszcza loftowych, urządza się dzisiaj w stylu industrialnym. W loftach doskonałe wrażenie sprawiają grzejniki metalowe w ciemnych kolorach. Nieźle sprawdzają się także żeliwne grzejniki łazienkowe, we Wrocławiu wciąż spotykane, choć nie tak często, jak 40-50 lat temu. Od dawna nie są już jednak symbolem tandety. Dzisiaj przyjmują one rozmaite kształty oraz występują w różnorodnych kolorach. Żeliwne kaloryfery do łazienki pasują także do wnętrz w stylu shabby chic. Ze starodawnym wystrojem dobrze komponują się również grzejniki dekoracyjne ze szkła.

Najważniejszym doradcą przy wyborze kaloryfera do łazienki powinien być gust użytkownika. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, takich jak unikanie zbyt mocnego kontrastu kolorystycznego oraz utrzymywanie całości wyposażenia w jednym stylu. Należy także uwzględniać wydajność grzewczą wrocławskich grzejników łazienkowych, gdyż oprócz dekorowania pomieszczenia, mają je one również ogrzewać.

[Głosów:4    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here