Flagi narodowe w Europie

Flaga jest największym symbol kraju. Jej barwy zazwyczaj mają historyczne znaczenie, często historyczne dla danego kraju. Jej niszczenie oraz obelżywe traktowanie jest traktowane jako zniewaga narodu, ponieważ podlega ona ochronie prawnej. W Europie można wyróżnić kilka państw, które mogą poszczycić się pięknymi flagami i kryjącą się za nimi historią. Niektóre flagi opisano poniżej.

Flaga Francji

Posiada trzy kolorowe, pionowe pasy – niebieski, biały i czerwony. Kolory te miały symbolizować równość pomiędzy królem (kolor biały), szlachtą (kolor niebieski) i ludem (kolor czerwony).

Szacuje się, że pojawiła się pierwszy raz w trzech kolorach podczas rewolucji francuskiej. W 1789 flagę oficjalnie wprowadził Ludwik XVI, który dodał barwę dynastii Burbonów – kolor biały.

Tę i inne flagi kupisz online –  https://okolicznosciowe.com.pl/shop/

Flaga Hiszpanii

Widnieją na niej trzy pionowe pasy – czerwony, żółty, czerwony. W środku, na żółtym pasie, znajduje się godło królewskie. Do dzisiaj oficjalnie nie wiadomo co oznaczają kolory żółty i czerwony. Można snuć przypuszczenia, że są to barwy z dawnego herbu Królestwa Aragonii lub corridę oraz krew torreadora.

Obecny wygląd flagi został uchwalony w 1981 roku. W przeciwieństwie do innych państw Hiszpańska flaga nie kryje za sobą zbyt złożonej historii, lecz posiada złożoną symbolikę.

Flaga Rosji

Trzy białe pasy koloru białego, niebieskiego i czerwonego mogą symbolizować jedność Białorusi (kolor biały), Ukrainy (kolor niebieski) oraz Rosji (kolor czerwony).

Po raz pierwszy pojawiła się w 1668 roku jako flaga carska podczas podróży cara Piotra Wielkiego do Holandii i stąd też wzięła swoje kolory, jako bezpośrednią inspiracją flagą Holandii.

Flaga Norwegii

Symbol państwowy w postaci niebiesko- białego krzyża na czerwonym tle. Kolor czerwony symbolizuje krew żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość kraju, a kolor niebieski wodę, nad którą leży Norwegia.

Dzisiaj znamy flagę, która w 1821 roku zgłosił parlamentarzysta Fredrik Meltzer. Mimo popularności nie została oficjalnie uznana, ze względu na fakt, że symbolem unii szwedzko-norweskiej była wtedy flaga Szwecji z symbolem Norwegii.

Kolejny artykuł: http://www.piny.com.pl/popularne-gadzety-narodowe-przeglad-rynkowych-ofert/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here