Edukacja dziecka poprzez gry planszowe

Większość z nas patrzy dziś na gry planszowe z lekką nostalgią. Wydaje się, że w dobie smartfonów pewne rzeczy ulegają zwirtualizowaniu, a te bardziej „oporne” zwyczajnie przechodzą w niepamięć. Nawet takie, jak Chińczyk czy Monopoly, stały się elementem świata rozgrywek sieciowych. Choć wciąż nie tracą na zainteresowaniu ze strony użytkowników, młodsze wiekiem osoby są zdania, że doba namacalnym plansz do pojedynków przeminął. Czy faktycznie tak jest? istnieją argumenty, by twierdzić, że nie.

Jak uczyć się, aby wygodnie żyć ze sobą?

Jakkolwiek każda gra niezależnie od gatunku daje mniejsze lub większe efekty w edukacji, są różne opinie co do stopnia jakości. Tradycyjne gry planszowe dla dzieci odgrywają bowiem dużą rolę w uczeniu się i przyswajaniu określonych wartości i podstawowych norm współegzystowania. Nie jest to bynajmniej wiązane z fabułą, która często ma za cel dawać rozrywkę. Według pewnych kręgów specjalistów samo przebywanie ze sobą w jednym miejscu w trakcie gry rozwija w uczestnikach konkretne zachowania takie, jak skuteczna komunikacja, zdolność współpracy, selekcję celów i działań, a także rywalizacja fair-play i umiejętność przegrywania. Pokazuje to, że gry wirtualne, niewymagające od wszystkich fizycznej obecności, pozbawiają nas podstawowych kompetencji, jakie są potrzebne w życiu dorosłym.

Właściwy dobór ma znaczenie

Rozgrywki planszowe mają nie tylko dawać naszym pociechom solidną porcję wiedzy, lecz również cieszyć i zabawiać. Mawia się, że nie ma nic gorszego, jak uczyć się czegoś na siłę. W przypadku dzieci reguła ta jest jeszcze bardziej słuszna. Należy zdawać sobie sprawę, że gry planszowe dla 6-latka są inne od tych dla 8-latków i wyżej. Różnią się one poziomem trudności, stopniem skomplikowania, jak i fabułą. Dziwne więc by było, gdybyśmy wymagali od przedszkolaka zrozumienia i dokładnego opanowania szachów. Z kolei puzzle o prostych obrazach mogą dla ucznia szóstej klasy podstawówki być po prostu nudne.

Jak zatem widać zarówno dobór gry względem wieku, jak i wybór właściwej dla dziecka fabuły jest rzeczą wbrew pozorom niełatwą. Na rynku znaleźć możemy wielu producentów tego typu towarów. Proponowane ceny są różne i nie zawsze konkurencyjne, a jakość zakupionej gry nie musi być taka, jaką deklaruje sprzedawca. By tego uniknąć, w Internecie prowadzą swoje strony internetowe fachowe sklepy, które dokonują odpowiedniej selekcji swojego asortymentu. By dowiedzieć się więcej, wejdźcie na https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/pol_m_Zabawki-_Wiek_6-8-lat_-6-lat_Gry-i-puzzle_Gry-planszowe-10583.html.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here