Dzisiaj coraz większa ilość lekarz w pełni zgodna jest co do tego, że profilaktyka jest najważniejsza. Jeśli dbamy o siebie, uważamy na wszelkie niepokojące oznaki to ryzyko, że zachorujemy na coś poważnego, znacznie maleje.

Czerniak – poważny wróg

Jedną z takich podstępnych chorób, w których profilaktyka ma ogromne znaczenie, jest właśnie czerniak. Jest to bowiem nowotwór, który daje bardzo niewiele objawów i praktycznie rozpoznawany jest już w rozsianym stadium. Na początku zaś często pojawia się małe znamię, wyglądające czasem jak pieprzyk.

Czerwona flaga

Są pewne objawy w czerniaku, które szczególnie powinny obudzić naszą czujność. Jeśli zatem zmiana lekko krwawi, ma nieregularne zabarwienie, swędzi, rośnie, uwypukla się albo ma nieregularny kształt to konieczne jest wręcz jak najszybsze zbadanie jej.

Badanie dermatoskopowe – złoty standard

Najczęściej w tym celu stosuje się badanie dermatoskopowe, czyli badanie znamion. Na czym ono polega? Otóż lekarz bierze do ręki dermatoskop, czyli specjalne urządzenie pozwalające na dokładne obejrzenie skóry w dużym powiększeniu. Następnie tym dermatoskopem ogląda dokładnie każde znamię.

Wskazania do badania dermatoskopowego

Dla kogo szczególnie wskazana jest dermatoskopia? Otóż warto, aby zrobiły ją osoby, które mają bardzo jasną karnację, tendencję do poparzeń słonecznych oraz dużo piegów czy znamion. Ponadto warto przebadać się, jeśli mamy większe znamiona, które gdzieś co chwila obcieramy np. paskiem do spodni. Oczywiście trzeba także stanowczo podkreślić, że raz na jakiś czas badanie znamion powinien wykonywać każdy z nas!

Gdzie wykonać badanie dermatoskopowe?

Otóż dermatoskopia prowadzona jest w wielu gabinetach medycyny estetycznej czy dermatologii, jednak warto podkreślić, że to badanie musi być koniecznie przeprowadzone przez doświadczonego lekarza. Dlatego też warto przeprowadzić je w gabinecie medycyny estetycznej LipoLine – tu mamy gwarancję dobrego sprzętu oraz doświadczonego fachowca. Ponadto w tym gabinecie znajdziemy korzystne promocje.

Efekty dermatoskopii

Warto jeszcze podkreślić, co w zasadzie otrzymujemy robiąc badanie dermatoskopowe. Otóż przede wszystkim informację, czy dane znamię na pewno jest łagodne. Co więcej lekarz także powie nam, które znamiona możemy bezpieczne usunąć oraz w jako sposób możemy to zrobić. Czasem bowiem pewne zmiany są łagodne, niemniej jednak przeszkadzają nam pod kątem estetycznym.

Pamiętajmy- to zwykłe kilkunastominutowe badanie może nas przed groźnymi chorobami, zatem warto je wykonać!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here