Czym są kontrakty futures

Kontrakty futures to instrument pochodny, który pozwala inwestorom spekulować na temat przyszłej wartości instrumentu bazowego. W efekcie pozwala osiągnąć spektakularne zyski. Czym dokładnie są kontrakty futures? Jak zacząć w nie inwestować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to są kontrakty futures?

Kontrakty futures, które są znane również jako kontrakty terminowe to instrument pochodny, który przyjmuje formę dwustronnego zobowiązania do sprzedaży/kupna instrumentu bazowego w przyszłości po określonej cenie. Na mocy umowy jedna ze stron zobowiązuje się do zakupu, a druga do sprzedaży określonej ilości aktywów w określonym czasie i po określonej cenie. Kontrakty futures są notowane na giełdzie, która je standaryzuje, co oznacza, że ilość aktywów jest ściśle określona. Warto również podkreślić, że przedmiotem kontraktów futures mogą być nie tylko surowce, ale również akcje, obligacje, czy pary walut.

Jak zacząć inwestować w kontrakty futures?

Warto mieć świadomość, że rynek futures jest dostępny praktycznie dla każdego. Warunkiem, który musi spełnić inwestor jest bowiem posiadanie odpowiedniego rachunku maklerskiego, który pozwoli inwestować w kontrakty terminowe. Jego wybór jest bardzo istotny, ponieważ przekłada się zarówno na możliwości inwestycyjne, jak i wysokość potencjalny zysków (ze względu na spready, czy wysokość pobieranych opłat). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule, przedstawiającym istotę wyboru rachunku inwestycyjnego.

Kontrakty futures – ryzyko

Należy pamiętać, że kontrakty futures to instrumenty pochodne, których zakup może przynieść zarówno spektakularne zyski, jak i błyskawiczne straty. Wynika to z ogromnego ryzyka, które jest związane ze spekulacją na kontraktach terminowych. Warto również wspomnieć o dźwigni finansowej, która umożliwia otwieranie pozycji o zdecydowanie większej wartości niż posiadany kapitał. Pełni on w tym przypadku rolę depozytu zabezpieczającego, a błędna decyzja inwestycyjna może skutkować jego natychmiastową stratą. W związku z tym z lewarowania należy korzystać w sposób ostrożnym, a podejmowane decyzje inwestycyjne powinny być przemyślane. Pozwala to w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko, na czym powinno zależeć inwestorowi.

Podsumowując należy stwierdzić, że kontrakty terminowe to jeden z najpopularniejszych instrumentów pochodnych. Warto jednak pamiętać, że inwestowanie na rynku futures wiąże się z wysokim ryzykiem, w związku z czym należy dążyć do jego minimalizowania. Warto również poznać najpierw mechanizm działania kontraktów terminowych, co jest zgodne z zasadą: rozumiem w co inwestuję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here