Czym kierować się przy wyborze narzędzi dla elektryka i montera?

0
990

Narzędzia elektryczne to podstawa dla twojej pracy? Sprawdź, jakie ręczne narzędzia elektryczne powinny się znaleźć w twojej podręcznej skrzynce. 

  1. Jakie narzędzia dla elektryka i montera wybrać?
  2. Czym kierować się przy wyborze wkrętarek?

Jakie narzędzia dla elektryka i montera wybrać?

Wybierając narzędzia do montażu czy też podstawowy sprzęt do pracy z instalacjami elektrycznymi, musisz pamiętać nie tylko o jakości swojej pracy, lecz także o własnym bezpieczeństwie. Oczywiście nie bez znaczenia są tutaj twoje umiejętności, jak również stosowanie wszystkich procedur, niemniej znaczenie mają również narzędzia, jakimi się posługujesz na co dzień. Wybierając klucz ręczny i elektryczny, king tony, ściągacz izolacji, szczypce czy wkrętarkę musisz brać pod uwagę nie tylko cenę takiego sprzętu, ale i jego dopasowanie do twoich potrzeb. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której pracując z instalacją pod napięciem, narzędzie pracy wyślizguje się z rąk lub rozpada. Potrzebujesz solidnych, wykonanych zgodnie ze wszystkimi normami, a także wyjątkowo solidnych narzędzi elektrycznych. Najlepiej, aby wybierany przez ciebie sprzęt cechował się izolacyjnością ok. 1000 V. To ważne zabezpieczenie przed porażeniem prądem.

Podstawowe narzędzia elektryczne, które są niezbędne w twojej pracy to:

  • piły elektryczne, wkrętarki – sprawdzają się przy pracy w gnieździe elektronicznym oraz innych częściach instalacji; przy ich wyborze powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na parametry izolacyjne, lecz także wygodę uchwytu; pamiętaj, że pracować będziesz z nimi często kilka godzin, więc nie możesz wybrać sprzętu, który źle się będzie układał w twojej dłoni, grozi to jego wyśliźnięciem się w najmniej pożądanym momencie; pamiętaj, że do sporej części prac potrzebne będą ci także mniej oczywiste king tony;
  • szczypce izolowane – posługujesz się nimi przy pracy pod napięciem, czasami na przewodach pod dużym obciążeniem; wybierz urządzenie o kształcie, który najbardziej ci odpowiada i pasuje do wykonywanego przez ciebie zadania; masz do wyboru między innymi szczypce uniwersalne, boczne, nastawne czy wydłużone wygięte; w twojej skrzynce powinno się znaleźć kilka różnych modeli;
  • ściągacz izolacji – absolutna podstawa do pracy z instalacją elektryczną, pozwala bezpiecznie naciąć otulinę i ją zdjąć; dodatkowo z pomocą ściągacza możesz także zaciskać końcówki, co znacząco ułatwia pracę.

Oczywiście pod ręką powinieneś mieć także urządzenia podstawowe, takie jak zwykły klucz ręczny.

Czym kierować się przy wyborze wkrętarek?

Wkrętarki, pił i pilarek elektrycznych to absolutnie jedne z najbardziej podstawowych narzędzi w pracy elektryka. Warto im więc poświęcić szczególną uwagę. Na rynku masz do wyboru ogromną ilość tego typu produktów. Warto się więc zastanowić, jak znaleźć te najbardziej odpowiednie. Przede wszystkim podstawowym kryterium wyboru powinnna być budowa kluczy montażowych. Składające się w rękojeści i grota wkrętarki mogą się między sobą znacznie różnić.

  • Rękojeść to element, który bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania wkrętarki. Przede wszystkim warto upewnić się, że materiał, z którego wykonana jest rękojeść, cechuje się odpowiednią wytrzymałością. Powinien być on twardy. Pamiętaj, że najczęściej do rękojeści stosuje się dwa materiały – bazowy i ten zewnętrzny. Najważniejszy paradoksalnie jest nie ten znajdujący się na zewnątrz. To od wytrzymałości bazowego materiału zależy odporność urządzenia na różnego rodzaju wstrząsy. Jeśli nie będzie on odpowiednio twardy, któregoś dnia klucz elektryczny może ci się po prostu rozpaść w rękach. Jeśli stanie się to podczas pracy, grozić ci będzie niebezpieczeństwo. Materiał zewnętrzny powinien być natomiast bardziej miękki, chodzi przede wszystkim o wygodę podczas trzymania urządzenia i jego ergonomiczne dopasowanie do dłoni.
  • Grot natomiast powinien być głęboko wtopiony w rękojeść. Obydwie części powinny być ze sobą trwale zespolone. Najlepiej, aby kto było wykonany ze stali chromowo-molibdenowej lub chromowo-wanadowej. Końcówka powinna być poddana hartowaniu. Do niego dobierać będziesz odpowiednie king tony.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here