Każdy z nas pragnie utrzymać w swoim miejscu zamieszkania lub pracy odpowiednią temperaturę. W tym celu wyposaża je w praktyczne i wydajne urządzenia grzewcze w typie stacjonarnym lub przenośnym. Dzięki nim ogrzewa się mniejsze lub większe przestrzenie oraz buduje komfort cieplny. Istnieje jednak urządzenie, bez którego trudno regulować warunki w pomieszczeniach, nawet wtedy gdy dysponujemy świetnymi instalacjami grzewczymi. Mowa oczywiście o termostatach na grzejnikach. Jest to wręcz element niezbędny dla bezpiecznego użytkowania oraz precyzyjnego regulowania temperatury do satysfakcjonującej wartości. Jak działają termostaty na grzejnikach oraz co zrobić, żeby je wyregulować? Jeśli chcecie się dowiedzieć, zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.
Czym jest termostat i do czego służy?
Termostat grzejnikowy to rodzaj specjalnego zaworu, wyposażonego w głowicę termostatyczną. Obecnie mocuje się je standardowo na niemal wszystkich grzejnikach. Do czego służą? Ich zadaniem jest umożliwienie precyzyjnego regulowania temperatury w pomieszczeniu do konkretnej, ustalonej wartości. Odbywa się to dzięki czujnikom, które stale kontrolują wysokość temperatury we wnętrzu.
W praktyce oznacza to, iż utrzymanie stałej temperatury wiąże się ze zmianami temperatury grzejnika, który raz działa mocniej raz słabiej.
Z czego składa się termostat, czyli jak wyregulować temperaturę w pomieszczeniu?
Termostat zazwyczaj jest niezmiernie prosty w budowie. W głowicy termostatycznej znajduje się mieszek, wyróżniający się dużą sprężystością. Wypełnia się go materiałami, które mocno reagują na zmiany temperatury środowiska zewnętrznego. Najczęściej są to gazy, ciecze lub wosk.
W chwili gdy robi się zimno materiał kurczy się i zaczyna naciskać na trzpień w zaworze. Przez to przepływa przez niego większa ilość wody. Kiedy natomiast robi się ciepło, substancja rozszerza się, domykając zawór, przez który nie przepływa gorąca woda.
Głowica powinna być zamontowana poziomo, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza wokół czujników. Dzięki takiemu ustawieniu nie opływa ich wyłącznie ciepłe powietrze z grzejnika, co znacznie zakłamywałoby wyniki pomiarów temperatury w pomieszczeniu.
Na głowicy znajduje się podziałka liczbowa, odpowiadająca przedziałom temperaturowym nastaw. Warto pamiętać, że w zależności od producenta wartości mogą się różnić. Zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 6 do 28 stopni, choć zdarzają się urządzenia o szerszym zakresie.
Dodatkowo na zaworze pojawia się oznaczenie „*”, które jest swoistym zabezpieczeniem przed całkowitym zamknięciem go. Chroni ono urządzenie i całą instalację przed zamarznięciem, w sytuacji gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej 6 stopni Celsjusza. Ustawienie grzejnika na „*” zapewnia automatyczne otwarcie zaworu w takiej sytuacji.
Korzyści ze stosowania zaworów termostatycznych na grzejnikach
Niby tak niewielki i prosty element, a naprawdę przynosi sporo korzyści, z których korzystamy na co dzień.
Podstawową zaletą stosowania termostatu na grzejnikach domowych jest poprawa komfortu w pomieszczeniach. Możemy regulować temperaturę, dopasowując ją do naszych indywidualnych potrzeb lub wymagań chwili. Ponadto mamy możliwość korzystania z inteligentnych termostatów, które posiadają elektryczne grzejniki z oferty Econovli. Idealnie dobrana temperatura wpływa korzystnie na nastrój oraz kondycję fizyczną osób przebywających w ogrzewanych wnętrzach.
Warto pamiętać, że zawory umieszczone na poszczególnych grzejnikach w domu umożliwiają regulowanie temperatury indywidualnie na każdym urządzeniu. Dzięki temu możemy różnicować warunki w poszczególnych wnętrzach. Przydaje się to choćby w łazienkach, w których temperatura powinna być wyższa o około 2-3 stopnie niż w pozostałych pomieszczeniach i wynosić ok. 22-24 stopnie Celsjusza. Indywidualna regulacja bywa też zbawienna w sypialniach, w których dla odmiany powinniśmy zapewnić nieco niższą temperaturę, co wpływa korzystnie na nocny wypoczynek.
Dopasowanie temperatury do potrzeb to oczywiście sposób na znaczące obniżenie domowych rachunków za ogrzewanie. Zużywamy mniej energii, a przy tym utrzymujemy komfort cieplny w każdym domowym pomieszczeniu, co przekłada się na dobre samopoczucie mieszkańców.
Optymalna temperatura w każdym wnętrzu – termostaty na grzejnikach domowych
Okazuje się, że utrzymanie odpowiedniej, indywidualnej temperatury w różnych pomieszczeniach w domu wcale nie musi być specjalnie skomplikowane, nawet jeżeli każde z nich włączymy do jednej, centralnej instalacji.
Zawory z głowicami termostatycznymi pozwalają szybko i bezproblemowo ustawiać pożądane temperatury, dopasowane do potrzeb domowników, dzięki czemu zwiększa się komfort, a domowe rachunki za ogrzewanie znacząco się zmniejszają.