Agregaty prądotwórcze

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które zapewniają dostęp do energii elektrycznej w przypadku awarii lub przy braku zasilania z sieci zewnętrznej. Wybierając agregat, należy zwrócić uwagę, by mógł on zasilić wszystkie lub wybrane urządzenia we fragmencie sieci. Z tego powodu należy dobierać je zawsze z uwzględnieniem potrzeb przyszłych użytkowników.

  1. Jak działają agregaty prądotwórcze Diesel?
  2. Awaryjne agregaty prądotwórcze do domu – jaki wybrać?
  3. Agregaty prądotwórcze na budowę – na jaki się zdecydować?

Kupując agregat prądotwórczy należy kierować się przede wszystkim takimi parametrami jak fazy, napięcie oraz moc urządzenia.

Jak działają agregaty prądotwórcze Diesel?

Każdy agregat prądotwórczy składa się z silnika spalinowego, zasilanego benzyną, olejem napędowym lub skroplonym gazem, oraz prądnicy. Agregaty prądotwórcze Diesel poprzez indukcję zamieniają ruch tłoków na energię elektryczną, która następnie jest przekazywana do danego fragmentu sieci energetycznej lub bezpośrednio do wybranego urządzenia. Biorąc pod uwagę fazy i napięcie, wyróżniamy agregaty prądotwórcze jednofazowe (230 V) oraz trójfazowe (400 V). Ważnym parametrem agregatów jest też moc, od której zależy, czy będą one w stanie dostarczyć urządzeniom energię w wystarczającej ilości.

Awaryjne agregaty prądotwórcze do domu – jaki wybrać?

Wybierając agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego, z powodzeniem możemy zdecydować się na model jednofazowy. Tego rodzaju awaryjne agregaty prądotwórcze doskonale sprawdzają się choćby podczas przerw w dostawie prądu. Dobierając parametry urządzenia, należy mieć na uwadze, że musi ono zapewniać rezerwę mocy niezbędną do działania sprzętów wymagających dużej ilości energii – są to przede wszystkim stale pracująca lodówka, sprzęt komputerowy czy pralka. Najlepiej więc postawić na model o mocy większej niż moc wszystkich urządzeń, jakie agregat będzie zasilał – tę informację zawsze znajdziemy na tabliczce znamionowej.

Agregaty prądotwórcze na budowę – na jaki się zdecydować?

Odpowiedni agregat prądotwórczy na budowę powinien wytwarzać prąd trójfazowy i zapewniać dużą rezerwę mocy przy uwzględnieniu najczęściej wykorzystywanych narzędzi oraz maszyn. Nie jest jednak konieczne sumowanie mocy wszystkich urządzeń – zazwyczaj i tak nie pracują one równolegle. Polecane agregaty prądotwórcze na budowę to modele z rozruchem elektrycznym zamiast ręcznego. Mają one dwie główne zalety – włączenie agregatu polega wyłącznie na przekręceniu kluczyka w stacyjce, a gotowość do działania urządzenie osiąga już po kilku chwilach. Istotnym aspektem jest także rodzaj zasilania – najpopularniejsze są modele spalinowe z silnikiem benzynowym lub Diesla.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here