Domki z drewna

Domki z drewna mają za sobą ciekawą historię, która do dziś jest wypełniona bardzo interesującymi faktami. Kiedy pionierzy po raz pierwszy przybyli do nowej ziemi, jedną z pierwszych rzeczy, jakie musieli zrobić, było zbudowanie sobie schronienia, w którym mogłaby zamieszkać cała rodzina. Dlatego, w miejscach, gdzie znajdowało się dużo drzew, postanowili budować domki drewniane.

W tamtych czasach domki drewniane wymagały niewielu zasobów budowlanych, tylko drzew i siekiery lub piły. Nie potrzebne były metalowe gwoździe i śruby do podtrzymywania drewnianych ram razem. Co więcej, w przeszłości takie konstrukcje można było zbudować dość szybko – szybciej niż teraz. Większość domków z drewna była prostymi parterowymi budynkami, w których mieszkała cała rodzina. Mimo, że czasy się zmieniły i teraz domki drewniane to nie tylko rustykalne chatki, ale również ogromne wille, interesujące fakty na ich temat wciąż żyją wśród nas.

  1. W Ameryce domki drewniane są budowane od XVII wieku

Od początku istnienia tego kraju, domki drewniane były symbolem ciężkiej pracy i prawdziwego amerykańskiego ducha. Pierwsi pionierzy zaczęli je budować w 1600 roku, a najstarszym znanym przykładem jest Chata Nothnagle, która znajduje się w New Jersey. Uważa się, że została zbudowana w latach 1638-1643 przez skandynawskich osadników. Budynek został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1976 roku. Prawda jest taka, że domki drewniane były budowane (i są budowane do dnia dzisiejszego) przez wieki, zanim różne techniczne rozwiązania pojawiły się zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Drugi z najstarszych budynków drewnianych to domek z bali w Finlandii, który ma około 4000 lat; a inny znaleziony na brzegach jeziora Ładoga w Rosji został zbudowany około 800 lat p.n.e.

  1. Królowa Elżbieta II posiada domek drewniany

Nikogo nie powinna zaskoczyć informacja, że ​​wiele bogatych i sławnych osobistości posiada domki drewniane. Do tych osób należą między innymi: Tom Cruise, Oprah Winfrey i Ralph Lauren. Większość z nich posiada chaty z bali w Kolorado, podczas gdy Sylvester Stallone ma w Kalifornii ogromny drewniany dwór o powierzchni 929 m2. Być może najbardziej znaną osobą, która ma domek z bali, jest królowa Elżbieta II. Luksusowa królewska rezydencja w Balmoral Estate znajdująca się na terenie szkockich gór była bardzo lubiana przez zmarłą matkę królowej, ponieważ jest idealnie usytuowana, aby korzystać ze wspaniałych widoków na rzekę Dee. Widać wyraźnie, że gotowe domy drewniane cieszą się dużą sławą wśród wielu celebrytów.

  1. Największy domek drewniany na świecie znajduje się w Michigan

Ta imponująca rezydencja z drewna i farma o powierzchni 2415 m2 leży nad brzegiem jeziora Superior w stanie Michigan. Została zbudowana przez Louisa G Kaufmana w 1923 roku i składa się z 23 sypialni i 13 łazienek. Kaufman zatrudnił ponad 20 architektów do zaprojektowania ogromnej konstrukcji z drewna i złożenia tysięcy sosnowych kłód, które zostały przywiezione pociągiem z Oregonu. Nazwa posiadłości, Granot Loma, składa się z liter od imienia żony i dzieci Kaufmana. Największy pokój ma wymiary około 20 m2 i jest wyposażony w 30-metrowy kominek. Nieruchomość pojawiła się niedawno na rynku z ceną 40 milionów dolarów, ale w 2016 roku ta cena została obniżona o połowę.

  1. Domki drewniane mają korzystny wpływ na zdrowie

Spędzanie czasu w domku z drewna może mieć pozytywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Co więcej, domki drewniane są szczególnie dobre dla alergików. Wysoka wilgotność w wielu konwencjonalnych domach sprzyja rozwojowi bakterii i zwiększa poziom alergenów przenoszonych w powietrzu, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak swędzenie skóry, łzawienie oczu, zatkany nos, a nawet astma. Jednak drewno, z którego są zbudowane domki drewniane jest przewiewne, dzięki czemu poziom wilgotności wewnątrz jest utrzymywany na stałym, zdrowym poziomie. Wszystkie budynki wykonane z tego materiału są również uważane za estetyczne i promują poczucie spokoju, które zmniejsza poziom stresu i niepokoju, a nawet może obniżyć ciśnienie krwi.

  1. W domkach drewnianych urodziło się 7 prezydentów USA

Domki drewniane były preferowanym miejscem zakwaterowania dla pionierów przybywających do Stanów Zjednoczonych, nie tylko ze względu na nieskończoną ilość drzew, ale również ze względu na komfort życia. Dlatego, zrozumiałe jest, że niektórzy z najważniejszych ludzi we wczesnej historii Ameryki urodzili się w domkach z drewna. Pierwszym prezydentem, który to zrobił był Andrew Jackson w 1767 roku, a następnie Zachary Taylor – dwunasty prezydent, który urodził się w Wirginii w 1784 roku. Człowiek, który objął stanowisko trzynastego prezydenta, Millard Fillmore, również urodził się w domku drewnianym w Nowym Jorku. Za nimi podążał James Buchanan, a następnie najsłynniejszy z nich: Abraham Lincoln, szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych urodzony w Kentucky w 1809 roku. Ulysses Grant, który był prezydentem podczas wojny secesyjnej, również urodził się w domku z drewna, a listę prezydentów urodzonych w tych niezwykłych budynkach uzupełnia James Garfield.

  1. Każdy domek drewniany jest inny

Jedną z największych zalet domków drewnianych jest to, że wszystkie są wyjątkowe i można je zaprojektować zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Mogą być wykonane z różnych rodzajów drewna, w tym: świerku, sosny, dębu i modrzewiu, a elementy konstrukcyjne mogą być dostępne w różnych stylach i kształtach. Same kłody mogą być cięte na kwadrat lub prostokąt, mogą być pozostawione okrągłe lub cięte z półksiężycem usuniętym od dołu. Dzięki temu, układają się jeden na drugim, jest to kłoda w stylu litery D – jedna strona jest okrągła, a druga płaska. Nacięcia używane do trzymania kłód razem w rogach również mogą być inne. Warto jest wspomnieć, że każdy rodzaj drewna ma inny odcień koloru. Drewno, w zależności od gatunku, ma barwę zbliżoną do białej, żółtej, brunatnej, czerwonej, zielonej lub czarnej.

  1. Domki drewniane są energooszczędne

Efektywność energetyczna jest ważnym czynnikiem przy wyborze domu, a oprócz tego, że domki drewniane są zrównoważone, to są również stosunkowo energooszczędne. W przeciwieństwie do ścian z betonu, bale w naturalny sposób oszczędzają energię, a ponieważ są w stanie magazynować ciepło, oznacza to, że gdy temperatura spada, drewniane ściany wytwarzają ciepło w pomieszczeniu. Ściany z bali pomagają utrzymać stałą temperaturę wewnątrz budynku, dzięki czemu zimą jest ciepło, a latem chłodniej. Jest to szczególnie korzystne, gdy klimat zmienia się wraz z porą roku. Dlatego, jeśli chcesz odpocząć od zmartwień życia codziennego, domek drewniany jest doskonałym wyborem – nie będziesz musiał się martwić o koszty energii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here