produkcja procesowa

W każdej firmie produkcyjnej, która systematycznie rozwija swoją działalność pojawia się problem z właściwym zintegrowaniem wszystkich działań. Produkcja procesowa jest specyficznym obszarem, który wymaga wprowadzania natychmiastowych ulepszeń, aby uniknąć kosztownych przestojów.

Jak wybrać oprogramowanie ERP?

Produkcja procesowa zazwyczaj jest dziedziną bardziej wymagającą od innych rodzajów działalności. Wprowadzony system ERP musi spełniać szereg specyficznych wymagań ściśle dostosowanych do konkretnych działań. Dlatego warto zastanowić się nad zainstalowaniem oprogramowania, które będzie w stanie obsłużyć całą firmę.

Najlepiej sprawdzą się rozwiązania przeznaczone do zarządzania gospodarką magazynową, zakupami, rozliczeniami i oczywiście wszelkimi zagadnieniami związanymi z samą produkcją. System musi na przykład odpowiednio monitorować zapasy surowców i zgłaszać potrzebę ich domówienia. Model dla produkcji procesowej powinien charakteryzować się wysokim stopniem automatyzacji i standaryzacji.

Zakres działania systemów ERP

Systemy zarządzające produkcją mogą być wprowadzane, tylko w niektórych obszarach działalności przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od wielkości firmy, profilu jej działalności i oczywiście możliwości finansowych.

Produkcja procesowa jest obszarem, który trudniej podzielić na poszczególne fazy. Dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzają się rozwiązania kompleksowe, które obejmują wszystkie działy firmy i wszystkie procesy w niej zachodzące. Całościowe podejście pozwala szybko zauważyć poprawę w zakresie wydajności procesu produkcyjnego, a to przekłada się na zwiększenie zysków.

Wprowadzanie systemu ERP do firmy

Wdrażanie należy zacząć od uporządkowania i opisania wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Audyt może być zlecony firmie zewnętrznej, ale powinien być robiony pod kontrolą specjalistów z danej dziedziny. Na podstawie otrzymanych wyników można sporządzić szkic oferty skierowanej do firm zajmujących się przygotowaniem i wdrożeniem systemu.

Po wybraniu najlepszego rozwiązania rozpoczyna się faza testów. Najlepiej, jeśli w tym etapie uczestniczą także pracownicy przedsiębiorstwa, gdyż mogą na bieżąco zgłaszać swoje uwagi i wnosić poprawki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z BPSC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here