Zasady oświetlania przestrzeni zewnętrznych

Właściwie oświetlona przestrzeń zewnętrzna staje się bezpieczna, komfortowa i przyjazna. Oświetlamy zatem nie tylko przydomowe ogrody, ale i okolicę wokół basenu, miejsca na tarasie, a także na balkonie. Czym się kierować podczas wybierania lamp do każdego z tych miejsc? Jak właściwie dobierać oświetlenie, które będzie się zmagało z nieustannym działaniem warunków atmosferycznych? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania i kilka praktycznych wskazówek.

Oświetlenie zewnętrzne – odrębna kategoria

Gdy zapoznajemy się z propozycją lamp w sklepach online czy stacjonarnych, w pierwszej kolejności musimy skupić się na przeglądaniu oferty z kategorii lamp zewnętrznych. Nie są to bowiem produkty tożsame z lampami proponowanymi do wnętrz, mimo że mogą wyglądać podobnie pod względem konstrukcji czy stylu wykonania.

Lampy zewnętrzne, jak te dostępne w sklepie LightPlus.pl, są przystosowane do instalacji w przestrzeniach zewnętrznych. Oferują wysoki parametr IP, który informuje o wodoszczelności oraz odporności na wnikanie zanieczyszczeń, w tym pyłów. Poza tym można liczyć na konstrukcje, które zazwyczaj posiadają osłonięte źródła światła. Nie ma zatem ryzyka, że ich użytkowanie niezależnie od warunków pogodowych wpłynie na jakiekolwiek uszkodzenia.

Planowanie instalacji elektrycznej

Wiemy już, gdzie szukać i na jaki parametr należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Co dalej? Zastanówmy się nad instalacją elektryczną. Montaż nowych lamp w przestrzeni zewnętrznej wymaga przystosowania wspomnianej instalacji, wyboru nowych gniazdek i innych niezbędnych akcesoriów. Warto zatem pomyśleć o tym jak najwcześniej, najlepiej już w momencie projektowania domu bądź przygotowania projektu nowej aranżacji przestrzeni zewnętrznej.

Oczywiście montaż nowego oświetlenia zewnętrznego w już gotowym ogrodzie czy na wykończonym tarasie bądź balkonie jest możliwy, ale może wymagać większej ingerencji budowlanej, przeróbek czy czasochłonnych i kosztownych modyfikacji.

Lampy na balkon i taras – czym powinny się charakteryzować

Praktyczne wskazówki za nami, jak zatem dobierać lampy pod względem konstrukcji czy stylu? Przyjrzyjmy się oświetleniu, które ma zagościć na balkonie bądź tarasie. Poza tym, że wybieramy wedle własnych upodobań, uwzględnijmy wystrój tych miejsc. Nie zapominajmy również o tym, że balkon czy taras to przedłużenie domowych wnętrz. Ich styl powinien być zatem spójny, dlatego oświetlenie najlepiej dostosować stylistycznie do tego, którego gości np. w salonie, który przechodzi w balkon bądź taras. Dodatkowych wskazówek w tej kwestii można poszukać na stronie http://dom-dom.pl/.

Wybierając oświetlenie unikajmy stosowania zbyt dużej liczby punktów świetlnych. Wbrew pozorom nie zaoferują one lepiej oświetlonej przestrzeni balkonu czy tarasu, za to będą pobierały więcej prądu, a wystrój zacznie być przytłaczający i chaotyczny. Zasada mniej znaczy więcej ma tutaj rację bytu.

Lampy do ogrodu – w zależności od potrzeb

Jak wybrać lampy do ogrodu? Tutaj mamy sporą dowolność – od klasycznych lamp wiszących, stojących latarenek, przez lampki solarne, na naświetlaczach skończywszy. Każda z tych propozycji jest praktyczna, uniwersalna, a zarazem ciekawa pod względem estetycznym. Wybierzmy zatem kilka rodzajów lamp, które będą dostosowane do funkcjonalności określonej przestrzeni, a także atmosfery, która ma panować wokół.

Przestrzeń zewnętrzna to nasza oaza. Miejsce, w którym się relaksujemy, odpoczywamy, spotkamy z rodziną czy znajomymi. Ma być bezpieczna, komfortowa w codziennym użytkowaniu oraz oferująca przyjazną atmosferę. To wszystko osiągniemy za sprawą właściwie dobranego oświetlenia. Korzystając z powyższych wskazówek oraz porad uda się znaleźć lampy, które będą funkcjonalne, estetyczne, wpisujące się w styl poszczególnych miejsc, a do tego wprowadzą pożądaną atmosferę.

Sezon wiosenny w pełni, więc zastanówmy się, jak rozświetlimy przestrzenie zewnętrzne, w których już za chwilę urządzimy pierwszego majówkowego grilla!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here