Rusztowania to element infrastruktury, który na dobre wszedł w kanon najistotniejszych konstrukcji budowlanych, wykorzystywanych nie tylko przez firmy budowlane i wykończeniowe, ale także przez osoby indywidualne. Spośród wielu dostępnych na rynku rozwiązań, dwa cieszą się największą popularnością. Rusztowania na kółkach i rusztowania wolnostojące – które z nich wybrać do swojej pracy?
Rusztowania wolnostojące
Porównanie dwóch rozwiązań zacznijmy od omówienia pierwszego, znacznie częściej występującego rusztowania wolnostojącego. Te rusztowania, zwane także rusztowaniami stałymi są bardzo często wykorzystywane w długotrwałych pracach budowlanych i remontowych związanych z elementami elewacyjnymi budynku. W zależności od potrzeb firmy budowlanej rusztowania wolnostojące występują w wielu wariantach rozmiarowych, co w dużej mierze determinuje sposobność do ich transportowania.
I już tutaj warto wspomnieć o pierwszym, zasadniczym ograniczeniu takich konstrukcji. Są one trudne do przemieszczenia. Oczywiście w momencie, w którym kończymy jeden etap prac i rozpoczynamy drugi, rezerwujemy sobie odpowiedni czas na to, by w najgorszym wypadku zdemontować konstrukcję i zamontować ją w pożądanym miejscu. Jest to jednak mało efektywne rozwiązanie, które na pewno nie sprawdzi się w pracach krótszych, które wymagają stałej zmiany miejsca pracy. Dlaczego więc rusztowania wolnostojące wciąż są popularne? Ze względu na doskonałą stabilność pracy, której nie da się porównać do innych rozwiązań. Rusztowania te pozwalają na pracę kilku osób jednocześnie bez żadnego ryzyka o utrzymanie prawidłowej stabilizacji konstrukcji. Rusztowania Krause – rusztowania-krause.dmn.pl świetnie sprawdzają także w przypadku prac na umiarkowanych wysokościach, a osoby indywidualne cenią je do drobnych prac malarskich z powodu atrakcyjnie niskiej ceny.
Rusztowania na kółkach
Przejdźmy do nieco bardziej innowacyjnej wersji rusztowań, jakimi są rusztowania na kółkach. Te z pewnością docenione będą przez ekipy remontowe, które w trakcie jednego roboczego dnia będą musiały wykorzystać rusztowanie w dwóch, trzech, a i nawet czterech miejscach. Z rusztowaniem mobilnym jest to wygodne. Taką łatwość w przemieszczaniu konstrukcji zawdzięczamy wbudowanym kółkom, które bezproblemowo blokujemy na czas prac na wysokościach.
Nowoczesne ruchome rusztowania – sprawdź listę to świetne rozwiązanie dla ekip, które nie chcą tracić czasu na demontaż i ponowny montaż konstrukcji, a zaoszczędzony czas wolą poświęcić szybszej realizacji zlecenia. Sama konstrukcja, wykonana z aluminium jest bardzo lekka i nie sprawia żadnych problemów w transporcie. Wady rusztowań mobilnych? Są one nieco mniej stabilne niż konstrukcje stałe, co sprawia, że jednocześnie pracę na nim może wykonywać mniejsza liczba pracowników. W wielu przypadkach rusztowania te są także przeznaczone do prac na niższych wysokościach niż stałe odpowiedniki.
Które rusztowanie wybrać do pracy?
Nasze zlecenia w dużej mierze bazują na długoterminowych pracach w jednym miejscu, gdzie proces wymaga obecności kilku pracowników w jednym czasie? W takim przypadku warto postawić na aluminiowy model rusztowania stałego, który zapewni idealną stabilizację pracy, a przy okazji nie będzie stanowić kosztownej inwestycji.
Jeśli jednak wcześniej mieliśmy okazję pracy na rusztowaniu stacjonarnym i przemieszczanie konstrukcji było czymś uciążliwym, warto rozważyć zakup lekkiego rusztowania mobilnego, z którym praca pójdzie znacznie sprawniej. To także świetna propozycja dla majsterkowiczów amatorów, którzy poszukując lekkiej konstrukcji, zwracają sporą uwagę na kwestię przechowywania rusztowania w swoich warsztatach. Dla osób indywidualnych doskonałą alternatywą będą także drabiny jednostronne – alve.pl, które w wielu procesach mogą zastąpić rusztowanie.