Różne zastosowania pomp do oleju

0
1152

Pompy zębate do oleju są to pompy wyporowe. Wyróżniamy dwa rodzaje takich pomp: o zazębieniu wewnętrznym i zazębieniu zewnętrznym. Pompy zębate do oleju o zazębieniu zewnętrznym posiadają dwa bardzo ściśle przylegające do siebie koła, które zgarniają olej z komory ssawnej do komory tłocznej.

Pompy o zazębieniu wewnętrznym są mniejszych rozmiarów dlatego są bardziej skomplikowane na przykład jedno koło znajduje się wewnątrz drugiego. Pompy zębate do oleju wykorzystuje się większych zespołach urządzeń wykonujących automatycznie ich smarowanie. Taka pompa składa się z kilku części: zbiornika oleju, filtra oleju, urządzenia sygnalizującego niski poziom oleju oraz zaworu bezpieczeństwa.

Istnieją trzy typy pomp zębatych do oleju: niskociśnieniowe (do 1,6MPa), średniociśnieniowe (od 1,6 do 6,3MPa) i wysokociśnieniowe (powyżej 6,3 MPa).

Pompa do przepracowanego oleju wykorzystywana jest do przepompowywania oleju przepalonego do specjalnego palnika spalającego taki olej. Wyjaśnienie: W przeszłości pracowałem w zaopatrzeniu i wiem, że kierowcy mieli obowiązek zdawania przepalonego oleju na stacjach benzynowych. W tym przypadku było tego oleju niewiele. Ale ile tego oleju jest w skali kraju? Ogromne ilości. Aby uniknąć zanieczyszczenia środowiska wprowadzono obowiązek zdawania go na stacjach benzynowych przy zakupie paliwa i nowych olejów do smarowania silnika. Olej przepracowany jest efektem zużycia się oleju używanego do smarowania silnika. W trakcie eksploatacji olej służący do smarowania silnika po okresie przydatności ze względu na zanieczyszczenia traci swoją użyteczność do dalszego użytku.

Zębata pompa oleju hydraulicznego służy do przetaczania nie tylko oleju hydraulicznego, ale także innych niekorozyjnych cieczy o podobnej lepkości . Pompa taka może działać pod ciśnieniem od 3,5 do 28 MPa. Zębata pompa hydrauliczna może mieć pojemność od 0,6 do 400cm3/obr. Pompa taka ze względu na swoją prostą budowę jest bardzo ekonomiczna dzięki bezawaryjnemu i długotrwałemu działaniu. Zębata pompa hydrauliczna może działać przy ciśnieniu 240 bar. Jeśli pompa ma obudowę żeliwną może działać przy ciśnieniu do 320 bar. Najczęściej pompy takie są wykonane z żeliwa, a koła zębate są sporządzone ze stali. Elementy takiej pompy zębatej do oleju hydraulicznego: korpus, płyta, wał napędowy, koło zębate napędowe, koło zębate napędzane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here