Światło odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Dotyczy to zarówno światła naturalnego, które warunkuje życie na Ziemi, jak i oświetlenia sztucznego, które pozwala nam na bezpieczne i komfortowe funkcjonowanie we wnętrzach, po zapadnięciu zmroku. Dobór tego ostatniego nie powinien być przypadkowy. Warto go gruntownie przemyśleć i dobrze zaplanować. Ile źródeł światła będzie potrzebnych, jak rozmieścić i jaką będą spełniały funkcję?
Efektywna i wydajna praca, doskonałe samopoczucie, a także odpowiednia dawka zdrowego snu – to wszystko może zależeć od rodzaju dobranego oświetlenia. Istotna jest jego barwa, natężenie oraz lokalizacja. Oświetlenie powinno zostać dostosowane do rodzaju wykonywanych czynności oraz przeznaczenia konkretnego wnętrza.
Światło z podziałem na role
Zaaranżowane we wnętrzu oświetlenie może pełnić wiele funkcji. Ogólnie możemy je podzielić na światło główne, miejscowe i dekoracyjne. Zadaniem światła głównego jest równomierne oświetlenie całego wnętrza. Zwykle przypisuje się je oprawom montowanym na suficie. To może być żyrandol lub inna lampa wisząca, plafon albo większa instalacja świetlna wykonana przy pomocy wielu opraw punktowych.
Oświetlenie miejscowe ma na celu zapewnienie większej ilości światła w miejscach, które tego potrzebują ze względu na pełnioną funkcję. I tak na przykład o takim oświetleniu będziemy musieli pomyśleć w miejscu przeznaczonym do nauki oraz pracy biurowej. Jasnego, kierunkowego światła będzie też wymagało wykonywanie precyzyjnych czynności w kuchni i w warsztacie. Z kolei w miejscach przeznaczonych do relaksu – przeciwnie –powinno znaleźć się światło o mniejszej intensywności i cieplejszej barwie.
Do tego dochodzi jeszcze oświetlenie dekoracyjne, które może przybierać przeróżną formę. Raz będą to efektowne oprawy, które już same w sobie stanowią piękną ozdobę wnętrza, innym razem gra świateł, gdzie bardziej niż forma lampy liczy się uzyskany efekt świetlny.
Oświetlenie główne, miejscowe i dekoracyjnie wzajemnie się uzupełniają, tworząc razem funkcjonalne wnętrze.
Stylistyka wnętrza i opraw oświetleniowych
Lampy – podobnie jak wystrój pomieszczenia – mogą mieć zróżnicowaną stylistykę. Raz będziemy mieć do czynienia z prostotą i minimalizmem, które doskonale sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, innym razem z surowością odpowiadającą wnętrzom industrialnym, a jeszcze kiedy indziej z przepychem godnym stylu glamour. Ta ogromna różnorodność – której dowodzi asortyment sklepu Lampy.it – pozwala dopasować oświetlenie do konkretnego wystroju, jednocześnie wpisując się w gust projektanta.
Oświetlenie może też zostać wykorzystane do uatrakcyjnienia wnętrza albo zmiany wystroju poprzez wprowadzenie oprawy o odmiennej stylistyce. W ten sposób bez wykonywania gruntownych remontów można całkowicie odmienić wnętrze i nadać mu inny charakter. Na przykład z pomieszczenia, które początkowo spełniało funkcję wypoczynkową, możemy zaaranżować przestrzeń przeznaczoną do pracy albo nauki. Wystarczy postawić w nim biurko i lampę stojącą, która dobrze oświetli jego powierzchnię i zapewni doskonałe warunki użytkownikom.
Oświetlenie wnętrz jest ważnym elementem aranżacyjnym, bez którego stworzenie praktycznego i wygodnego w użytkowaniu wnętrza nie byłoby możliwe. Posługując się nim, umiejętnie można kreować przestrzeń na wiele różnych, niekiedy oczywistych, a innym razem zaskakujących sposobów.