Opinie o franczyzie

W czasie pandemii wielu ludzi straciło pracę. I choć rynek pracy na nowo się otwiera, część byłych pracowników zaczęła rozważać przejście na własną działalność i pracę na własny rachunek. Wśród wielu możliwości znajduje się przystąpienie do sieci franczyzowej. Wybór jest szeroki: od stacji benzynowych przez punkty gastronomiczne po sklepy spożywcze typu Żabka. Franczyza rządzi się jednak swoimi prawami, które warto poznać. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym omówiono najważniejsze zagadnienia związane z tym modelem biznesowym.

Opinie o franczyzie – jak działa tego rodzaju współpraca?

Przystępując do sieci franczyzowej, franczyzobiorca podpisuje umowę, w której ramach otwiera nowy punkt pod marką franczyzodawcy. W zamian za możliwość korzystania z rozpoznawalnego szyldu oraz wiedzy biznesowej sieci, a czasem także łańcuchów dostaw i innych udogodnień, podmioty rozliczają się ze sobą zgodnie z postanowieniami umowy franczyzowej. Co warto podkreślić, franczyzodawcy zależy na sukcesie przedsiębiorcy, który składa się przecież na sukces całej sieci.

Oprócz tego należy wnieść wkład własny. Jej wysokość zależy od danej sieci. Zwykle jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak np. duże i popularne sieci fast foodów mogą ustawiać ją nawet na poziomie kilkuset tysięcy. Kontrastowym przykładem jest natomiast Żabka. Franczyza ta pozwala na otwarcie sklepu przy opłacie początkowej wynoszącej tylko 5000 złotych. Żabka dostarcza w zamian w pełni umeblowany i zatowarowany lokal.

Opinie o franczyzie – dla kogo będzie to dobry wybór?

Franczyza może być dobrym wyborem przede wszystkim dla mało doświadczonych przedsiębiorców, nawet tych, którzy w biznesie chcą stawiać swoje pierwsze kroki. Jak pokazuje wspomniana Żabka, franczyza nie musi wiązać się ze znacznym wkładem własnym. Żabka organizuje też szkolenia dla swoich przyszłych franczyzobiorców i – podobnie jak część innych sieci franczyzowych – wdraża partnerów w zebrane przez lata biznesowe know-how. Warto też wspomnieć, że Żabka oferuje obecnie dla nowych franczyzobiorców gwarantowany przychód minimalny, na który możemy liczyć przez pierwszy rok prowadzenia działalności, a który wynosi obecnie 17000 złotych miesięcznie. Dodatkowo można zyskać aż do 12000 złotych na rozwój swojego biznesu. Opinie o franczyzie jako atrakcyjnej formie biznesu dla początkujących są więc bardzo adekwatne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here