Na co zwrócić uwagę, wybierając krótkofalówkę?

Telefony komórkowe nie są tak naprawdę jedynym sposobem komunikacji. Na niewielkich odległościach szybką łączność zapewniają radiotelefony ręczne, czyli krótkofalówki. Korzysta z nich wiele grup zawodowych takich jak policjanci, czy leśnicy. Skorzystać możemy również i my, pod warunkiem, że wiemy, o czym pamiętać, wybierając sprzęt tego typu.

Jak działa krótkofalówka?

Krótkofalówki to urządzenia, które w paśmie fal krótkich pozwalają na wysyłanie i odbieranie sygnału głosowego. W standardowych warunkach ich zasięg sięga od kilkuset metrów do kilometra, w zależności od terenu, na którym się znajdujemy. W przeciwieństwie do telefonów komórkowych transmisja głosu nie może tu następować jednocześnie – radiotelefon jest w danym momencie albo nadajnikiem, albo odbiornikiem, a przy wysyłaniu sygnału niezbędne jest naciśnięcie specjalnego przycisku.

Ponadto każdy, kto w naszym pobliżu dysponuje krótkofalówką ustawioną na ten sam kanał, może usłyszeć nadawane przez nas komunikaty, nie jest to więc urządzenie zapewniające dyskrecję równą komórkom. Użycie krótkofalówki pozwala na szybką komunikację np. na stoku narciarskim, górskim szlaku czy w lesie.

Jak działa krótkofalówka

Najważniejsze cechy

Wybierając krótkofalówkę, należy pamiętać, że zewnętrzne warunki jej używania nie zawsze będą idealne. Warto zastanowić się więc w jakich miejscach urządzenie będzie wykorzystywane i na działanie jakich czynników może być narażone.

– Dobrze postawić na wodoszczelną obudowę, której niestraszna będzie żadna wilgoć. Ta sama obudowa powinna być solidnie wykonana, najlepiej z tworzywa ABS, które chroni przed uszkodzeniami, np. podczas upadku. Na uwagę zasługuje również antena, której długość wpływa na zasięg działania krótkofalówki (im dłuższa antena, tym lepszy zasięg) oraz wyświetlacz ułatwiający wszelkie niezbędne ustawienia (np. kanału czy głośności).

– Kolejną istotną kwestią jest akumulator. Najbardziej pojemne są akumulatory litowo-jonowe, jednak na rynku można spotkać też zasilacze niklowo- wodorkowe występujące zarówno w postaci pakietów, jak i osobnych ogniw, takich jak na przykład paluszki AA i AAA. Pojemność akumulatora podawana jest w mAH i określa zakres energii, którą urządzenie może zmagazynować, by pracować przez określony czas bez ładowania. Profesjonalne radiotelefony posiadają akumulatory o pojemności od 1000 do 2000 mAh, dzięki czemu mogą pracować bez ładowania nawet do 8 godzin.

– Ładowarka również jest elementem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie krótkofalówki. W sprzęcie profesjonalnym stosuje się ładowarki stołowe na jeden radiotelefon, które pozwalają ładować całe urządzenie lub tylko akumulator. Istnieją też ładowarki z wtyczką podłączoną bezpośrednio do urządzenia.

Kupując krótkofalówkę

Funkcjonalne dodatki

Kupując krótkofalówkę, warto zastanowić się, czy przy użytkowaniu znajdą zastosowanie dodatkowe akcesoria takie jak np. słuchawki. Jeśli informacje przekazywane przez radiotelefon mają mieć charakter poufny, możemy również zainwestować w szyfrowanie transmisji, które wykluczy z komunikacji innych użytkowników pasma PMR.

Kupując profesjonalny sprzęt, skorzystajmy z możliwości wcześniejszego przetestowania go, tak by optymalnie dopasować zakup do naszych potrzeb.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here