Czy zdajesz sobie sprawę, że każdy człowiek wytwarza rocznie nawet 350 kilogramów śmieci? Okazuje się, że konsumpcjonizm stanowi ogromne zagrożenie dla natury. Z drugiej strony, wciąż więcej wydajemy, niż zarabiamy. Wciąż nabywamy kolejne dobra, nie zawsze te, które są nam rzeczywiście potrzebne. Zapewne słyszałeś o filozofii Zero Waste. Jej głównym nurtem jest minimalizacja kupowania oraz używania, przerabiania czy naprawiania rzeczy, które mogą być w pełni praktyczne. Nie jest to chwilowy trend, ale raczej styl życia i wyraźnie widać go, jeśli pod uwagę weźmiemy elementy wyposażenia wnętrz. Meble używane, które można poddać renowacji, przeżywają dzisiaj prawdziwy renesans.
Nie wyrzucaj – naprawiaj
Wyliczono, że każdy pracujący Polak jest w stanie odłożyć nawet 250 złotych miesięcznie, jeśli tylko zmieni dotychczasowe nawyki w zakresie wydawania pieniędzy. Zamiast inwestować w nowe meble z sieciówki, może lepiej zastanowić się, jak naprawić te już wysłużone? Nie ma wątpliwości, że znacznie lepszą opcją jest nabywanie mebli doskonałej jakości z naturalnego drewna, aniżeli tych z płyty wiórowej czy sklejki, których żywotność to maksymalnie kilka lat. Meble drewniane są nie tylko ekologiczne, ale z łatwością można je odnawiać i modyfikować, a tym samym praktycznie bezkosztowo wpływać na ich nowy design. Nie bez powodu mówi się, że są to „meble z duszą”, z powodzeniem służące przez wiele lat i licznym pokoleniom. Najlepsze meble historyczne, to przecież antyki z drewna, których wartość wzrasta z ich wiekiem.
Inwestycja w meble używane na TAK
Oprócz aspektów wizualnych czy tych w zakresie ochrony środowiska, pod uwagę zawsze warto brać również te typowo praktyczne. Nie da się ukryć, że tzw. meble z drugiej ręki są po prostu tańsze. Wyrób, który jednym się znudził albo nie ma już zastosowania w danym wnętrzu, dla innych może być prawdziwą „perełką”. Nierzadko wystarczą lekkie prace renowacyjne, których sztuki uczą między innymi warsztaty stolarskie Feblik, aby mebel odzyskał swoją świetność.
Czy wszystkie meble używane nadają się do przeróbki? Na co zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze? Priorytetem jest przede wszystkim dobra jakość wyrobu, jak już wspomniano najlepiej inwestować w przedmioty wykonane z drewna.
Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z renowacją mebli z przeszłością, zapewne nie potrafią odróżnić antyku od zwykłego „bubla”, ale nie muszą posiadać takich umiejętności. Od tego są eksperci, potrzebne informacje przekazywane są również na wspomnianych warsztatach. Zresztą, nie chodzi jedynie o inwestowanie w wartościowe meble antyczne. Nierzadko modyfikacja mebli, których ktoś już nie chce, jest doskonałą zabawą, a tworzenie tych całkowicie nowych, ale samodzielnie może okazać się świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Zasada jest prosta. Meble powinny być wykonane ze zdrowego, wysuszonego drewna bez ubytków czy „mieszkańców” w postaci korników. Ich renowacja powinna odbywać się po przynajmniej krótkim szkoleniu oraz zastosowaniu dobrej jakości sprzętu i preparatów.