Kariera diagnosty

Niełatwo jest zostać diagnostą laboratoryjnym. Każdego z kandydatów czekają najpierw długie lata studiów, zakończonych uzyskaniem tytułu magistra, a następnie studia podyplomowe, w jednym z kierunków nadających stosowne uprawnienia. Nie każdy się do tego nadaje – oprócz wykształcenia konieczne są pewne predyspozycje osobowe (np. dokładność i systematyczność), a poza tym wysokie normy etyczne stosowane w praktyce. Znaleźć je można w Kodeksie Etyki Diagnosty Laboratoryjnego. Zakłada on m.in. powstrzymywanie się od oceny pracy innych diagnostów czy przestrzegania pewnych określonych norm pożycia z innymi. Warto jednak zaznaczyć, że jest to praca ciekawa i dająca spore pole do rozwoju.

Czym się zajmuje diagnosta laboratoryjny?

Pozornie zajęcie diagnosty laboratoryjnego wydaje się dość powtarzalne i mało emocjonujące – po prostu pobiera on tkanki, wydzieliny, wydaliny czy płyny ustrojowe (a także inne materiały w zależności od potrzeb) i poddaje je zleconym badaniom. Najczęściej są one z zakresu chemii klinicznej, serologii, bakteriologii, hematologii czy analityki, ale również zdarzają się badania genetyczne i toksykologiczne. W dużej mierze to właśnie od diagnosty zależy jakość wykonanych badań, dlatego jest to zawód obarczony niemałą odpowiedzialnością – m.in. dlatego jest to zawód regulowany, choć może być wykonywany w placówkach prywatnych. Diagnostów najczęściej zatrudniają szpitale, kliniki, przychodnie, laboratoria medyczne, firmy kosmetyczne czy nawet laboratoria poświęcone kryminalistyce.

Dla kogo kariera jako diagnosta?

Wymagania umożliwiające podjęcie pracy w zawodzie diagnosty obejmują m.in. ukończenia odpowiednich studiów wyższych (ewentualnie podyplomowych), potwierdzenie kwalifikacji uzyskanych w innym kraju EFTA lub UE, nieograniczoną zdolność do czynności prawnych, dobre zdrowie oraz wpis do listy diagnostów laboratoryjnych. Wśród kierunków studiów, po których możliwa jest kariera diagnosty można wymienić analitykę medyczną, biologię, farmację, chemię – na poziomie magistra, a także tytuł magistra inżyniera biotechnologii, tytuł zawodowy lekarza weterynarii, czy uzyskanie prawa wykonywania zawodu lekarza po studiach na dowolnym kierunku lekarskim, choć będzie potrzebne uzyskanie uzupełnienia podyplomowego.

Czy warto?

Praca w zawodzie diagnosty to zadanie stawiające przed pracownikiem sporo wyzwań – na szczęście pozwala na rozwijanie kariery zawodowej i stałą edukację. Według dostępnych danych mediana zarobków na tym stanowisku to około 4500 złotych miesięcznie brutto, a sami diagności nie mogą narzekać na problemy ze znalezieniem pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here