Jaki tablet i ile cali

Jednym z głównych i chyba najważniejszych kryteriów, jakie powinniśmy rozważyć przed zdecydowaniem się na zakup odpowiedniego modelu tabletu, jest przekątna jego ekranu, podawana przez producenta w calach. Przekątna ekranu naturalnie wpływa na wielkość modelu, a co za tym idzie, jego poręczność i łatwość przenoszenia. Zastanówmy się, czy bardziej korzystny dla nas będzie tablet 7 czy 10 calowy?

Różnorodność wielkości

Oczywiście, na rynku obecnych jest dużo innych tabletów, o innych rozmiarach przekątnej ekranu, jednak podane powyżej rozmiary są najbardziej standardowymi i najchętniej wybieranymi modelami wśród klientów sklepów elektronicznych. Obok standardowych rozmiarów, równie często na sklepowych półkach, możemy spotkać mierzącą osiem cali przekątną ekranu tabletu. Podane liczby, nie są też sztywnymi wynikami pomiaru, a jedynie wartością przybliżoną.

Sposób użytkowania tabletu

Zanim zadamy sobie pytanie, jakiej wielkości tablet będzie dla nas najbardziej optymalnym rozwiązaniem, pomyślmy, w jaki sposób będziemy z niego korzystać, jakie będzie jego przeznaczenie i przede wszystkim, gdzie będziemy go użytkować? Zasadnicze pytanie powinno sprowadzać się do określenia miejsca pracy z tabletem. Czy będziemy korzystać z niego głównie w domu, czy też będzie dla nas urządzeniem mobilnym, z którego będziemy korzystać w podróży lub zabierać do pracy, szkoły czy też na uczelnię. To rozróżnienie, które wprowadza bardzo istotne cechy decydujące. Tablety o mniejszej przekątnej ekranu, potrafią być krótsze nawet o 4 cm i lżejsze o 130 gramów. Jeśli więc planujemy korzystać z naszego tabletu w rozjazdach, zabierać go do torby (torebki w przypadku pań) i często wozić sprzęt ze sobą, zdecydujmy się na mniejszą przekątną ekranu, dzięki temu bez problemu zmieścimy nasz tablet do torby, torebki czy plecaka, a jego noszenie nie będzie sprawiało uciążliwych problemów.

Korzystam z tabletu w podróży i noszę go ze sobą!

Kiedy już określimy, że będziemy korzystać z naszego tabletu w podróży i nosić go ze sobą w torbie czy plecaku, wybierzmy tablet o przekątnej wynoszącej ok. siedem cali (pamiętajmy, że wartość tą traktujemy w przybliżeniu, nie dosłownym znaczeniu). Nie powinniśmy zatem w takiej sytuacji, decydować się na zakup modelu iPad Air o przekątnej 9,7 cala, gdyż jego przenoszenie na pewno, do najłatwiejszych i najbardziej przyjemnych czynności, należeć nie będzie. Znacznie lepszym posunięciem będzie wybór jego „zmniejszonej” wersji, znanej jako iPad mini 2. To model, który mierzy 7,9 cala przekątnej ekranu. Nie jest to jedyny rozmiar spośród dostępnych na rynku mniejszych wersji tabletu. Wielu producentów oferuje różne inne rozmiary, które również z powodzeniem sprawdzą się jako przenośne narzędzia. Takim tabletem może być np. mierzący 8,3 cala przekątnej ekranu – LG G Pad 8.3. Nie są to oczywiście jedyne dostępne modele mniejszych tabletów.

Korzystam z tabletu jedynie w domu!

Jeżeli zamierzamy korzystać z naszego tabletu głównie w domu lub nasze możliwości spakowania i zabrania ze sobą większego sprzętu nie są ograniczone, wybierzmy tablet ze znacznie szerszą przekątną ekranu. Dzięki temu, zyskamy przede wszystkim prawdziwy komfort oglądania obrazu na wyświetlaczu. Nie jest tajemnicą, że oglądanie stron internetowych, czytanie tekstu czy oglądanie różnych obrazów, jak np. zdjęć, będzie o wiele bardziej przyjemne i przyjazne dla naszych oczu, kiedy będziemy to czynili na dużym, dziesięciu calowym ekranie, niż na modelach oferujących mniejszy wyświetlacz. Użytkownicy, którzy będą korzystać z gier komputerowych lub oglądać pliki wideo, zdecydowanie nie powinni schodzić poniżej 9,5 cala. Pliki multimedialne, żeby mogły oddać pełnię swojej jakości i jednocześnie sprawić dużo radości z ich korzystania, wymagają nieco większego ekranu.

10 cali nie stanowi górnej granicy

Oczywiście, dla miłośników gier komputerowych lub innej rozrywki multimedialnej, dziesięć cali nie musi oznaczać górnej granicy możliwości korzystania z pełni wdzięku swoich ulubionych czynności. Elektronika to branża, która cały czas się rozwija i obecnie producenci oferują już nawet ekrany mierzące ponad dwanaście cali przekątnej ekranu. Jednym z takich produktów jest Samsung Galaxy Note Pro, który oferuje ekran o przekątnej 12,2 cala. Niestety, pewne plusy jednego aspektu, pociągają za sobą minusy drugiego. W tym wypadku, jest to waga tabletu, która osiąga aż 750 gramów. Ciężar szybko poczujemy trzymając tablet w jednym ręku. Na szczęście, na rynku dostępne są również odpowiednie podstawki, ułatwiające korzystanie z cięższych modeli tabletów.

Rozdzielczość matrycy

Obok przekątnej ekranu, ważna jest również rozdzielczość jego matrycy. Im większa przekątna, tym większa winna być rozdzielczość. Unikajmy połączenia wielkiego ekranu, z niską rozdzielczością matrycy. Tablety mierzące 10 cali w przekątnej, nie powinny mieć rozdzielczości 480 x 800 pikseli, a niestety, sporo takich modeli jest dostępnych na rynku. Unikajmy zakupu takich produktów. Na takim ekranie na pewno uderzy nas efekt ziarnistości, kujący w oczy pojedynczymi pikselami. Małe czcionki staną się rozmyte i trudne do odczytania. Równie ważne są proporcje ekranu. Wybierajmy wyświetlacze o proporcjach 16:9 jeżeli pragniemy korzystać z rozrywki multimedialnej, a mniejsze, np. 4:3 jeżeli będziemy ograniczać się do czytania tekstów.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here