Jak pojemny może być dysk twardy SSD

Zastanawiasz się, jak wiele danych może pomieścić dysk twardy wykonany w technologii SSD? Nośniki flash mają jeszcze wiele do zaoferowania, a przekonanie, że tylko HDD nadaje się do przechowywania dużej ilości danych, jest zdecydowanie mitem!

Aktualnie na rynku bez problemu znajdziemy dysk SSD 1 TB, 2 TB, 4 TB, a nawet 8 TB

Gdy myślimy o pojemnych dyskach twardych, najczęściej nasuwają się nam na myśl standardowe modele HDD. Tego typu dyski osiągają całkiem sporą pojemność – często jest to wiele terabajtów danych. Modele typu SSD jeszcze do niedawna nie były dostępne w wariantach oferujących więcej niż 1 TB. W tym momencie topowi producenci proponują nawet 8-terabajtowe dyski. Chociażby Samsung sprzedaje model 870 QVO – 2,5-calowy dysk łączący się z portem SATA, który pozwala na osiągnięcie zapisu i odczytu danych na poziomie 530 i 560 MB/s. Aktualnie możemy bez problemu nabyć także zewnętrzny dysk twardy SSD – jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż przenośny dysk HDD, gdyż magazyny danych wykonane w technologii flash lepiej znoszą codzienne użytkowanie w mobilnych warunkach. Wynika to m.in. z tego, że w ich konstrukcji brakuje mechanicznych, ruchomych elementów. Dysk solid-state pozwala jednak na znacznie więcej niż tylko wysoki odczyt i zapis. Jak wiele danych może zmieścić się na największych dyskach tego typu? Najpojemniejszy dysk twardy SSD 2,5-cala to Samsung PM1643.

Ile danych zmieści się na największych SSD?

Aktualnie rekordzistą w kwestii dysków SSD o standardowej wielkości 2,5 cala jest firma Samsung. Model Samsung PM1643 to powszechnie dostępny produkt, który pozwala na przechowywanie aż 30,72 terabajtów danych. Jest to kosmiczna ilość, biorąc pod uwagę, że najlepsze dyski HDD pozwalają na przechowywanie „zaledwie” 20 terabajtów danych, a są one znacznie większe.

Istnieje co prawda model, który posiada 100 TB i jest wykonany w technologii SSD, ma on jednak niestandardowe jak na ten typ dysku wymiary. Jest to zresztą dysk stricte serwerowy, którego oferta przygotowywana jest zazwyczaj na indywidualne zlecenie dużych firm.

Oznacza to jednak, że dysk SSD do laptopa czy też komputera stacjonarnego może nie tylko pomieścić tyle samo danych co dysk HDD, lecz również udostępnić nam pojemność, która do tej pory wydawała się nieosiągalna. A to dopiero początek przygody sektora dysków solid-state na rynku. Są one z nami zaledwie 13 lat, podczas gdy dyski HDD powszechnie stosowane są mniej więcej od początku lat 90. – to ponad 30 lat – a opracowane zostały na samym początku „boomu” komputerowego.

Czy w przyszłości zobaczymy zupełne odejście od dysków HDD?

Dziś dysk SSD 1 TB kosztuje około dwukrotnie więcej od swojego odpowiednika wykonanego w technologii HDD. Oferuje on jednak zazwyczaj znacznie lepsze parametry i wielokrotnie większą szybkość zapisu i odczytu. Jeśli spadek cen będzie postępować, a dyski SSD nie zostaną zastąpione inną generacją, istnieje spora szansa, że wyprą one HDD całkowicie z rynku. By tak się mogło stać, musi jednak jeszcze minąć sporo czasu. Na razie zakup HDD wciąż jest dobrym wyborem w określonych sytuacjach. Miejmy jednak nadzieję, że technologia nośników informacji jak najszybciej osiągnie kolejny kamień milowy – może należy spodziewać się dysku o pojemności 200 terabajtów?

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here