Istota koloru w projektowanych wnętrzach

Projektując nasze cztery ściany należy zwrócić uwagę na kolory, które będą na nich widniały. Każdy kolor ma swoje znaczenie i ma konkrety wpływ na samopoczucie. Tutaj skupimy się na symbolice wybranych kolorów i charakterystyce najlepszych, którymi możemy udekorować nasz dom.

Kolory ciepłe

Do kolorów ciepłych zaliczamy te, kojarzące nam się najczęściej z latem i słonecznymi dniami. Jednak ich psychologiczna geneza wcale nie jest tak oczywista. Czerwony kolor symbolizuje aktywność fizyczną i emocjonalną, pomarańczowy ambicję i dążenie do celu, zieloni definiuje problemy emocjonalne i brak stabilizacji a żółty sygnalizuje potrzebę towarzystwa. Wymienione kolory są ostre i wyraziste, pełne energii. Z tego powodu nie powinny znajdować się na ścianach naszych mieszkań. Dekoracje tego typu możecie znaleźć w sklepie https://www.dekorolka.pl/.W domu potrzebna jest harmonia i spokój, a te kolory nam tego nie zapewnią.

Kolory chłodne

Niebieski, granatowy, fioletowy, brązowy, czarny, szary i biały to kolory chłodne i spokojne. Niebieski kojarzony jest z kreatywnością i chęcią do tworzenia. Jego ciemna wersja- granatowa mówi o odpowiedzialności. Trzeci z wymienionych kolorów powiązany jest z życiem religijnym i uduchowieniem. Brązy oznaczają brak poczucia bezpieczeństwa. Czerń charakteryzuje osoby skupiające się na sobie, kontemplujące swoją egzystencję, tęskniące za miłością. Szary jest kolorem skrywanych emocji i potrzebę równowagi. Biały to zachłanność na życie.

Znaczenie kolorów w architekturze

Opisy wymienionych kolorów są dość pesymistyczne. Jednak ich znaczenie w aranżacji wnętrz zmienia się nawet o 180 stopni. Kolory ciepłe faktycznie nie są dobrym pomysłem na udekorowanie domu. Wyjątkiem jest kolor zielony, który fizycznie działa uspokajająco. Często jest używany w poczekalniach lekarskich, czy szkołach. Kolory chłodne, prócz czarnego, również mogą zostać wykorzystane jako wyciszający wystrój wnętrza. Nie wywołają depresji, ani nie wprowadzą w stan niepokoju. Odcienie niebieskiego świetnie oprawią sypialni dla dziecka, jasne brązy pięknie wpasują się w kuchnię, a biel i czerń nadadzą charakteru łazience.

Wybierając kolory ścian najlepiej kierować się ich mieszankami, aby ściany nie były krzyczące, a subtelne i wyciszające. Natomiast nie należy się bać odważnych ozdobników., na przykład w formie wyróżniającej się tapety. Do nich jednak trzeba podejść z umiarem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here