Czytniki kodów kreskowych vs kolektory danych

Jeśli prowadzisz własny biznes, który opiera się na operowaniu towarem i transportowaniu go, możesz zadawać sobie dużo pytań. Jak magazynować mój towar? Jaka drukarka do etykiet kurierskich jest najlepsza? Czy istnieją urządzenia, które pomogą mi w organizacji pracy i ułatwią przechowywanie oraz transport towarów? W tym artykule odpowiemy na ostatnie z tych pytań i przedstawimy krótko dwa urządzenia, które z pewnością każdy magazynier czy sprzedawca uzna za przydatne – skaner kodów kreskowych i kolektor danych. Co je łączy, a co dzieli? Jakie są ich możliwości i ograniczenia? W który z nich zainwestować? Dowiedzmy się tego!

Skaner kodów kreskowych – cechy i zastosowanie

Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez skanera kodów kreskowych. Widzimy je wszędzie: w kinach skanuje się nimi bilety, w aptekach recepty, a w sklepach wszelkie produkty spożywcze i nie tylko. Skanery używane są również tam, gdzie oko przeciętnego pracownika nie sięga: w magazynach pozwala na szybką inwentaryzację, przyjmowanie towarów i składanie zamówień, urzędnicy skanują za ich pomocą dokumenty czy podania a kurierzy kody wydrukowane przez drukarki do listów przewozowych.

Działanie skanera kodów kreskowych jest bardzo proste. Ma on za zadanie zmieniać odbitą od kodu wiązkę światła na impuls elektryczny, który system komputerowy przetwarza na informacje o danym produkcie, paczce, dokumencie i tym podobnych. Skanery kodów kreskowych mogą wystąpić w różnych konfiguracjach i rodzajach. Najpopularniejsze są skanery ręczne – przewodowe bądź bezprzewodowe, mające formę pistoletu z wyprofilowaną rączką. Zwykle można je przyczepić wygodnie do paska i swobodnie poruszać się po sklepie czy magazynie, katalogując kolejne towary, aby móc potem na przykład wydrukować ich kody i dane na drukarce etykiet kurierskich. Skanery stacjonarne znajdziemy najczęściej w sklepach, to właśnie one wbudowane są w ladę, po której kasjerka przesuwa towary. Oprócz tego mamy również skanery przemysłowe, zwykle droższe od dwóch poprzednich rodzajów, dostosowane do pracy w ekstremalnych warunkach. Takie skanery potrafią odczytywać kody pokryte pyłem czy są zdolną do działania w ekstremalnych temperaturach. Mogą się okazać pomocne w magazynach budowlanych albo chłodniach.

Skaner kodów kreskowych to proste i uniwersalne urządzenie dostępne w wielu wariantach i konfiguracjach, zależnie od naszych potrzeb. Jednym z najbardziej zaufanych dostawców skanerów kodów kreskowych i innego sprzętu IT jest Sebitu. Warto przejrzeć ich ofertę i dopasować odpowiedni towar do swoich potrzeb. Każdy skaner jest nieco inny, ale w asortymencie Sebitu z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Sprawdź Jak wybrać kolektor danych Android? – Poradnik

Kolektor danych – czym jest i do czego służy?

Podstawową różnicą między czytnikiem kodów kreskowych a kolektorem danych jest zakres funkcji, jakie pełnią. Skaner kodów jedynie odczytuje odbite światło i przemienia je na impuls elektryczny. Ten jest wysyłany (kablem albo bezprzewodowo) do innego urządzenia, które zmienia sygnał na odpowiednią informację. Skaner to więc w zasadzie jedynie oczy naszego systemu magazynowania czy sprzedaży. Z kolei kolektor danych pełni o wiele więcej funkcji, bowiem oprócz skanowania można za jego pomocą wprowadzać nowe produkty do baz danych, edytować informacje o towarach czy przesyłać informacje do innych urządzeń, na przykład do drukarki do etykiet na paczki.

Kolektor danych ma swoje osobne oprogramowanie, pozwalające na obsługę baz danych i systemu informatycznego naszego magazynu, sklepu czy innego zakładu. Rzecz jasna jest też bardziej skomplikowanym urządzeniem niż czytnik kodów, bowiem daje o wiele więcej możliwości. Można powiedzieć, że kolektor danych to bliski krewny używanego dzisiaj przez większość ludzi na świecie smartfona. Różnica polega na tym, że na kolektorze nie gramy w gry i nie przeglądamy mediów społecznościowych. Jest to urządzenie wyspecjalizowane w obsłudze magazynowanych towarów, posiada specjalny system operacyjny stworzony właśnie do tego celu, różniący się znacznie od powszechnie używanego Androida czy iOS.

Podobnie jak w przypadku czytników kodów kreskowych, również kolektory danych posiadają wiele rodzajów. Każdy egzemplarz to inne parametry a przy tym też zastosowanie. Szeroki wybór kolektorów danych znajdziesz w ofercie Sebitu. Przy wyborze kolektora warto zwrócić uwagę na różne aspekty działania takiego urządzenia. Jednym z nich jest, chociażby odległość skanowania. Do większości magazynów czy sklepów wystarczą takie, które potrafią skanować z odległości poniżej dwóch metrów. Terminali z większą odległością skanowania używa się w większych magazynach, do skanowania dużych partii towarów, maszyn, a nawet w dokach, gdzie z powyżej dziesięciu metrów należy odczytać oznaczenia nad odpowiednimi bramami czy kontenerami.

Skaner kodów kreskowych czy kolektor danych – co wybrać?

Który sprzęt lepiej nada się do twojego biznesu? Kolektor danych z pewnością ma przewagę użytkową – jego funkcjonalność wykracza poza proste skanowanie kodów kreskowych i pozwala zarządzać niemalże całym magazynem z miejsca małego urządzenia. Nieważne czy chcesz przesłać kod danego towaru do bazy danych, automatycznie zaksięgować odbiór dostawy czy wysłać odpowiednie informacje do drukarki etykiet kurierskich – kolektor danych może ci to wszystko umożliwić. 

Jednocześnie jednak jest to sprzęt o wiele bardziej skomplikowany, którego odpowiednie użytkowanie wymaga odpowiedniego przeszkolenia czy praktyki. Oczywiście przy większych sklepach czy magazynach jego użytkowanie w pewnym momencie będzie nieuniknione, aby sprawnie i optymalnie zarządzać biznesem. Jednak jeśli twoja firma jest stosunkowo mała a inwentaryzacja pozbawiona skomplikowanych niuansów, możliwe jest, że nie każdy magazynier potrzebuje mieć przy sobie kolektor danych. W takim przypadku skaner kodów kreskowych wystarczy – to proste i intuicyjne urządzenie, które co prawda jedynie prześle informacje o produkcie dalej, ale pozwoli na sprawne i szybkie zebranie informacji o dużej ilości towaru.

Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, sprawdź ofertę Sebitu – jednego z najbardziej zaufanych dostawców skanerów kodów kreskowych, kolektorów danych i innego sprzętu IT przydatnego w twoim biznesie. W asortymencie Sebitu znajdziesz potrzebne ci urządzenia we wszelkich parametrach i konfiguracjach. Odwiedź Jak wybrać skaner kodów kreskowych? – Poradnik

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here