balustrady całoszklane

Dominującym stylem w aktualnych trendach architektonicznych jest minimalizm. Jednymi z jego efektów są rozwiązania konstrukcyjne z wykorzystaniem szkła, które nadaje bryle lekkość i elegancki wygląd. Warto więc poznać system balustrad całoszklanych, ponieważ rozwiązanie to jest zarówno bezpieczne, jak i komfortowe w użytkowaniu.

System balustrad całoszklanych

Balustrady całoszklane to najczęściej spotykane rozwiązanie w budynkach użyteczności publicznej. Chodzi tu głównie o centra handlowe, hotele, czy porty lotnicze. Oczywiście ma to miejsce ze względu na doskonałe wkomponowanie w przestrzenie o nowoczesnym charakterze.

Coraz częściej konstrukcje szklane przeznaczane są na powierzchnie mieszkalne, ze względu na swoją prostą formę i elegancję. Dzięki swojej transparentności szkło idealnie wkomponowuje się w minimalistyczne i surowe aranżacje, które zapewniają jednocześnie swobodę projektowania.

System balustrad szklanych – jak to działa?

Doskonałą konstrukcją na wykorzystanie szkła są wszelkiego typu balustrady, które montowane na zewnątrz budynków zapewniają kontakt z otoczeniem. Jednocześnie montowane wewnątrz budynków pozwalają na wykorzystanie światła dziennego, co niweluje możliwość przytłaczania przestrzeni. Na rynku można spotkać coraz szerszy wybór balustrad. Najpopularniejsze z nich to balustrady ze stali nierdzewnej z wypełnieniem nierdzewnym, a także balustrady ze stali nierdzewnej z wypełnieniem szklanym oraz najnowszy typ, czyli balustrada całoszklana.

Jest to tzw. system balustrady bezsłupkowej. Wynika to z wyeliminowania łączników w postaci słupków, przy czym tafla szkła staje się samonośnym elementem konstrukcyjnym. Brak metalowych łączników między taflami szkła sprawia, że możliwe jest znaczne podniesienie ostatecznego efektu wizualnego, które zapewni przejrzystość przestrzeni, w której jest montowana balustrada.

Czy szkło jest bezpieczne?

Podstawową funkcją balustrady, ze względu na jej miejsce przeznaczenia, jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania pomieszczeń lub przestrzeni. Balustrady całoszklane mają za zadanie chronić przed upadkami, a także zapewnić optymalne doznania wizualne współgrając z przestrzenią.

Mimo osiągnięcia wrażenia lekkości, konstrukcja balustrady jest bardzo stabilna, a szyba unieruchomiona od dołu w przymocowanym do posadzki profilu. Tafla szkła pełni funkcję konstrukcyjną balustrady.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Esglas

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here