Skrzypiące deski teatru mają w sobie jedyną w swoim rodzaju magię - taką, w której zakochać się mogą tylko posiadacze artystycznej, bardzo wrażliwej duszy, potrafiący obcować ze sztuką i rozkochani w jej nieprzewidywalności oraz nieszablonowości. Spektakle teatralne w Polsce, mimo dominującej ery ekranów telewizyjnych, komputerowych czy komórkowych, wciąż cieszą się dużą popularność, a zapotrzebowanie na kulturę wysoką rozgrywaną na deskach teatru nieustannie rośnie.
Mówi się, że prawdziwego aktora poznaje się po tym, jak potrafi zagrać w teatrze. Tam własnie nie może go nikt zastąpić, a mimika czy gesty nie są nieustannie dublowane czy poprawiane. Na deskach teatru dzieją się emocje i to właśnie doceniają ci, którzy w dobie wszechobecnej komputeryzacji nadal uwielbiają zapach i klimat towarzyszący teatrom z duszą. A takich na mapie Polski jest mnóstwo.
Spektakle teatralne w Polsce należą głównie do placówek zlokalizowanych w Warszawie. To tu sławne spektakle rozgrywają się na deskach Teatru Capitol, Polskiego, Kwadrat, Syrena czy Roma. Tutaj do budynków teatralnych podążają elegancko ubrane pary, by na parę chwil przenieść się w czasie i historii, i na moment zapomnieć o obowiązkach dnia codziennego.
Nie jest jednak tak, że sławne teatry w Polsce to tylko te warszawskie. Na uwagę szerokiego grona odbiorców sztuk teatralnych zasługują również krakowski Teatr Bagatela, Łaźnia Nowa czy Teatr Ludowy. Wiele znakomity placówek teatralnych znaleźć można i we Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku czy Szczecinie.
Mniejsze miasta również tworzą własny dorobek teatralny, angażując lokalnych aktorów i wystawiając sztuki zarówno współczesne, jak i te stworzone w oparciu o niegdysiejsze dzieła.
Jaki jest współczesny odbiorca sztuk teatralnych? Na pewno świadomy nowoczesnych możliwości technologicznych, bardzo wymagający, ale i otwarty na wszelkiego rodzaju interpretacje, czy nowości. Pragnie być również świetnie poinformowany, lubi bowiem bywać na premierach i orientować się w tym, co w sztuce piszczy.
Profesjonalizm gry aktorskiej w teatrach mniejszych miast jest również bardzo doceniany. Mowa o placówkach w Bydgoszczy, Lublinie czy Katowicach. Każde miasto ma przecież własną widownię i stale rosnące grono osób zainteresowanych nowościami teatralnymi. To właśnie w teatrze można na chwilę odpocząć od zgiełku codzienności, wyciszyć się i przenieść do magicznego świata przepełnionego czarami i nieskończonymi możliwościami. To tutaj często aktorzy wchodzą w ciekawe interakcje z widzami, proponując swoiste współtworzenie sztuki.
Możliwość obcowania z aktorami to dla wielu osób ogromne wyróżnienie, stąd też stała obecność na widowni teatru staje się przywilejem. Sztuki teatralne poszerzają nie tylko wyobraźnię, ale również sprawiają, że z przyjemnością wraca się później do swojego świata, polecając sztukę innym. Bogactwo wrażeń po obejrzanym spektaklu jest bezcenne - warto więc śledzić wszelkie nowinki i być na bieżąco z aktualnym repertuarem. Tu każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie.
Zobacz listę spektakli teatralnych w największych miastach polski: