Składanie zeznań podatkowych to obowiązek, z którego musi wywiązać się w określonym terminie każdy podatnik w Polsce. Wiadomo jednak, że przepisy zmieniają się – i to również trzeba mieć na uwadze. O czym zatem należy pamiętać, wypełniając deklarację za 2017 r.?

Rozliczaj się w terminie

Na rozliczenie pit 2017 podatnicy mają określony czas – w zależności od wykorzystywanego formularza. Ponad 80 proc. polskich podatników rozlicza się na formularzu PIT-37 – w ich przypadku terminem składania zeznań jest 30 kwietnia. Z kolei podatnicy składający PIT-28, PIT-28/A, PIT-28/B, PIT-16A i PIT-19A muszą wyrobić się do 31 stycznia. Nieco inaczej wygląda to u płatników – a więc podmiotów przekazujących informacje o rozliczeniach podatkowych osób, które są u nich zatrudnione lub którym płatnicy wypłacali wynagrodzenie.

Deklaracje za 2017 r. – najważniejsze zmiany

Wypełniając pity 2017, nie wolno zapomnieć o pewnych zmianach, jakie w tym obszarze nastąpiły. Przede wszystkim w deklaracji za 2017 r. inna jest  kwota wolna od podatku. Do tej pory większości podatników przysługiwała kwota 556,02 zł, obecnie natomiast jej wysokość jest ściśle powiązana z dochodem i mieści się w przedziale od 0 zł do 1188 zł. Ponadto zmianom uległy m.in. zapisy i warunki odliczania ulgi na krew, ulgi na badania i rozwój, a także zasady zwolnień podatkowych dla studentów w związku z wyjazdami za granicę i uzyskiwaniem stypendiów etc. Na stronie https://www.pitax.pl/e-pity/ znajduje się szereg przydatnych informacji dotyczących rozliczeń za 2017 r.

Oszczędzaj czas i rozliczaj się online

Wielu podatników obawia się, że w związku z powyższymi modyfikacjami nie sprostają należycie obowiązkowi wypełnienia deklaracji podatkowej. Nie da się ukryć, iż wypełniając pit 2017 w sposób tradycyjny – czyli ręcznie – ryzyko popełnienia błędów jest spore. Czy da się tego uniknąć? Polecanym rozwiązaniem są e pity – deklaracje składane drogą elektroniczną. Z opcji tej Polacy korzystają coraz chętniej – przy rozliczaniu się za 2016 r.  na formę online zdecydowało się ponad 8 mln osób. Jakie będą dane za 2017 r.? Czas pokaże, aczkolwiek należy się spodziewać, że liczba ta wzrośnie.

Program https://www.pitax.pl/pity-2017/ to funkcjonalne narzędzie dostępne bezpłatnie dla każdego, kto chce się rozliczyć z fiskusem w szybki i wygodny sposób. Aplikacja uwzględnia wszystkie rodzaje dochodów, co z pewnością jest niemałym ułatwieniem np. dla osób pracujących za granicą czy prowadzących działalność gospodarczą. Ponadto na podstawie udzielonych przez użytkownika informacji dobiera właściwe druki, a także wylicza wysokość podatku wraz z należnymi podatnikowi ulgami.

[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here