Zastosowanie sprężyn gazowych

0
550

Sprężyny gazowe wykorzystywane są w wielu branżach. Napełnione są gazem, którego siłą przyciągają bądź podnoszą różnego rodzaju przedmioty. Produkowane są w wielu rozmiarach. Dzięki temu można dostosować je do konkretnych maszyn czy urządzeń. Do czego zatem dokładnie stosuje się sprężyny gazowe?

Zastosowanie sprężyn gazowych w wózkach widłowych

Uniwersalne sprężyny gazowe często wykorzystywane są w wózkach widłowych. Montowane są w drzwiach, oknach czy klapach. Dzięki ich działaniu unika się sytuacji, w której w sposób niespodziewany mogłoby dojść do zamknięcia się drzwi czy okien. Zapewnia to bezpieczeństwo operatorowi wózka widłowego. Nie jest on narażony na ewentualny uraz. Sprężyny gazowe znajdują się również w widłach. Odpowiadają za ustawienie konkretnego rozstawu wideł.

Zastosowanie sprężyn gazowych w samochodach

Sprężyny gazowe mają swoje zastosowanie także w samochodach osobowych. Mowa tu w szczególności o klapie do bagażnika oraz maski. Siłownik gazowy jest elementem wymiennym. Dzięki temu jeśli dojdzie do jego uszkodzenia można ten element wymienić. Sprężyny gazowe montowane są we wszystkich autach, także w tych luksusowych. To one odpowiadają m.in. za efektowne, powolne otwieranie się drzwi do góry w niektórych markach aut sportowych.

Zastosowanie sprężyn gazowych w domach

Uniwersalne sprężyny gazowe znajdują się również w niemal każdym domu. Przykładem mogą być choćby okna dachowe. Siłownik sprężynowy w takim przypadku odpowiada za utrzymanie uchylonego okna w pożądanej pozycji. Okna nie zamyka się samo ani nie uchyla jeszcze bardziej. Ponadto sprężyny gazowe montowane są w instalacjach oddymiających, których zadaniem jest odprowadzenie niebezpiecznych gazów z pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu sprężyn gazowych klapy w takich instalacjach do swojego działania nie potrzebują dodatkowego zasilania elektrycznego.

Praca sprężyn gazowych w trudnych warunkach

Warto podkreślić, że sprężyny gazowe często montowane są w także w drzwiach przeciwpożarowych. Aby jednak uniwersalne sprężyny gazowe mogły pracować w trudnych warunkach, muszą być odpowiednio do tego dostosowane. W tym celu sprężyny gazowe umieszczane są w specjalnej tubie ochronnej. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie sprężyn gazowych wykonanych ze stali nierdzewnej. Dzięki temu odporne są one na ogień, wilgoć czy wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Jak zatem widać, sprężyny gazowe mogą mieć wiele zastosowań. Nie tylko w przemyśle czy różnego rodzaju maszynach czy urządzeniach. Stosowane są również w wielu przedmiotach codziennego użytku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here