W co zainwestować pieniądze?

Jeśli nie chcesz, aby zarobione przez Ciebie pieniądze leżały bezczynnie na Twoim koncie w banku, to dobrze trafiłeś. My podpowiemy Ci, co możesz z nimi zrobić, żeby dodatkowo zarobić.

Jeśli oczekujesz, że Twoja inwestycja przyniesie Ci ogromny zysk, a przynajmniej tak twierdzą ci, którzy Ci ją polecają, to najprawdopodobniej wprowadzają Cię w błąd lub chcą zarobić na Twojej niewiedzy. Lokaty, czy inwestycje, czy inne programy ubezpieczeniowe, w które inwestujesz swoje pieniądze, mogą pozwolić Ci je pomnożyć, jednak nie są one nieobarczone żadnym ryzykiem. Inwestując pieniądze pamiętaj, że możesz je stracić, gdyż nawet najlepszy specjalista nie jest w stanie przewidzieć wszystkich wahań na rynku.

Dla osób, które chcą generować bezpieczny zysk rozwiązaniem może być lokata bankowa. Co prawda, zwyżka pieniędzy nie oznacza rzeczywistych zarobków, a raczej ich wzrost spowodowany inflacją. Trudno nawet znaleźć lokatę, której końcowy rezultat przyniósł by Ci więcej niż zaledwie kilka procent nadwyżki wpłaconej wcześniej kwoty.

Innym rozwiązaniem jest oczywiście giełda. Jednak, o ile nie jesteś zaprawiony w odczytywaniu wykresów giełdowych i nie wiesz w co inwestować, to równie dobrze mógłbyś pokusić się o wizytę w kasynie. Na giełdzie, troszkę mniej ryzykownej od hazardu, zyskać możesz w ciągu jednego dnia, takie pieniądze, jak na lokacie przez cały rok oszczędzania, jednak w jednej chwili możesz stracić tyle samo, albo nawet i więcej.

Wbrew pozorom inwestując pieniądze w lokacie więcej stracisz niż zyskasz. Jest to oczywiście spowodowane inflacją. Ceny produktów wzrosną, a Ty będziesz miał tyle samo, albo nawet mniej pieniędzy na ich zakup. Do tego dochodzi również podatek kapitałowy. Od swojej inwestycji, po jej zakończeniu będziesz musiał/a zapłacić w Urzędzie Skarbowym 19%.

Jedną z bezpieczniejszych metod, która pozwoli Twoje pieniądze chociaż chronić przed inflacją, są obligacje skarbowe. Możesz kupić je w każdym biurze maklerskim. Nie oferują one oszałamiających zysków, a raczej te zbliżone do tych, które generować możesz na lokacie. Oprocentowanie obligacji skarbowych opracowywane jest na podstawie skali inflacji. W pierwszym roku inwestycji zarobić możesz około 3% początkowej kwoty, decydując się na obligacje czteroletnie 3.5%, a na dziesięcioletnie 4%. W przypadku obligacji skarbowych nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy, gdyż ich gwarantem jest Państwo. Inna sprawa, gdy byłoby ono zagrożone bankructwem.

Uważaj jednak na obligacje korporacyjne. Często kuszą one wyższym oprocentowaniem, jednak w ich przypadku – nawet najbardziej zdaje się stabilnej firmy – nie masz pewności, jakie plany mają jej właściciele, i czy w ich interesie nie będzie np. ogłoszenie bankructwa. Nie trudno domyślić się, że wtedy swoich pieniędzy już nie zobaczysz.

Z pewnością spotkałeś się również z lokatami wysoko oprocentowanymi. Nie są one jednak lokatami w pełnym brzmieniu. Około 90 % inwestowane jest w obligacje skarbowe, natomiast pozostałe 10% w bardzo ryzykowne opcje. Na których wiele możesz zyskać, ale i stracić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here