Warzywa i owoce z własnego ogródku to marzenie wiele osób. Jeżeli masz kawałek ziemi, który możesz zagospodarować na ogród warzywny i owocowy, latem będziesz mógł kosztować malin. Dowiedz się, jak uprawiać krzewy malinowe.

Uprawa malin – dlatego warto?

Są słodkie i zdrowe. Maliny, bo o nich mowa, świetnie nadają się jako dodatek do śniadaniowej owsianki czy domowych ciast i tortów. Według smakoszy doskonale komponuje się one z mięsem, np. wołowiną i wieprzowiną. Można je wykorzystać do stworzenia słodkich konfitur, które zimową porą przypomną smaki lata, oraz nalewek.

Maliny mają wiele cennych witamin (np.: E, K, C i z grupy B) i składników mineralnych (potas, wapń, żelazo i magnez), które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo owoce te są bogate w kwasy organiczne (m.in.: jabłkowy, cytrynowy i askorbinowy) i błonnik.

Uprawa malin – od czego zacząć?

Aby latem zerwać z krzaków dojrzałe, świeże maliny, niezbędne jest zapewnienie krzewom optymalnych warunków. Specjaliści wskazują, że maliny potrzebują żyznej gleby oraz słońca. Z tego względu na stanowisko najlepiej wybrać obszar z glebą próchniczą o wystawie np. południowo-zachodniej. Aby zapewnić malinom optymalne warunki wzrostu, przydadzą się specjalne nawozy wieloskładnikowe, które  uzupełnią składniki pokarmowe. Szeroki wybór nawozów został zaprezentowany na stronie Arkop.pl.

W sprzedaży są dostępne dwie podstawowe odmiany malin: owocujące jednorazowo (letnie) i powtarzające owocowanie (jesienne). W zależności od rodzaju odmiany, inaczej należy wykonywać cięcia i pielęgnację.

Jak często przycinać i podlewać poszczególne odmiany malin?

Krzewy malin muszą być przycinane systematycznie (co roku). Zasada jest prosta – cięcia należy dokonać po zbiorze (w przypadku odmiany powtarzającej owocowanie po zbiorze jesiennym). Przycinamy wyłącznie te pędy, które owocowały.

Przycinania krzewów nie warto odkładać na później, bo istnieje ryzyko rozwoju np. grzybów pasożytniczych. Prawidłowo wykonane cięcie gwarantuje, że w przyszłości owoce będą większe.

Maliny potrzebują zarówno żyznej gleby, dostępu do promieni słonecznych, jak i sporej ilości wody. Szczególnie duże zapotrzebowanie na wodę krzewy wykazują w okresie od kwitnienia do momentu dojrzewania owoców. Warto je systematycznie podlewać, bo poziom nawodnienia ma wpływ na jakość owoców i ich smak.

Jak uniknąć ataku chorób?

Nawet doświadczeni ogrodnicy mogą spotkać się z sytuacją, że krzewy malin zostaną zaatakowane przez szkodniki lub choroby. Jak tego uniknąć? Wiele zależy od tego, czy malinom zostały zagwarantowane optymalne warunki uprawy. Równie istotna jest regularna pielęgnacja krzewów, w tym ich odchwaszczanie i stosowanie środków ochrony roślin.

Jeżeli okaże się, że maliny zostały zaatakowane przez szkodniki, niezbędne będzie sięgnięcie po specjalne preparaty naturalne lub chemiczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here