Statystyki nie kłamią – pracodawcy coraz rozpaczliwiej poszukują pracowników posiadających tzw. „umiejętności miękkie”. Dlaczego? Dlatego, że mają one olbrzymi wpływ na funkcjonowanie firmy. Wykwalifikowani pracownicy znacznie lepiej radzą sobie w działaniach zespołowych, są odporniejsi na stres i wykazują się większą kreatywnością. Jesteś zainteresowany rozwijaniem kompetencji miękkich u pracowników? Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć.

Czym są szkolenia z kompetencji miękkich?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw ustalić, czym są w ogóle kompetencje miękkie. Zalicza się do nich wyjątkowe umiejętności, takie jak elastyczność, innowacyjność, kreatywność, umiejętność dostosowania się do pozostałych pracowników w firmie. Wielu pracodawców podkreśla też, że dla nich niezwykle ważne bywa również podejmowanie inicjatywy przez pracownika oraz jego zdolność do rozwiązywania problemów, nawet jeśli spotyka się z nimi po raz pierwszy.

Po co szkolenie z umiejętności interpersonalnych?

Ktoś może powiedzieć, że u pracownika znacznie bardziej liczą się jego specjalizacje, ponieważ to dzięki nim jest w stanie zarabiać. I tak, i nie. Fachowa wiedza jest oczywiście ogromnym atutem pracownika, ale nie można ignorować faktu, że nie potrafi on na przykład nawiązywać kontaktu z pozostałymi współpracownikami. Tak zwane „szkolenia miękkie” pozwolą takiemu pracownikowi rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne, co pozytywnie wpłynie na relacje wewnątrzfirmowe. Atmosfera w pracy jest bardzo ważna – jeśli pracownicy będą się źle czuć między sobą, to istnieje szansa na to, że nie będą np. wspólnie szukać rozwiązywania problemów.

Szkolenia miękkie również dla szefostwa?

Oczywiście! Ćwiczenia z umiejętności interpersonalnych może wykonywać każdy, niezależnie od podejmowanego stanowiska. Szefowi taki kurs może przydać się na przykład do negocjacji (którą czasem trzeba stosować i wobec pracowników, i wobec klientów). Dodatkowo szkolenia miękkie uczą też organizacji czasem, co przydaje się wielu osobom prowadzącym przedsiębiorstwo. Czasem samodzielna organizacja czasu może cię przerosnąć i właśnie dlatego warto nauczyć się sumiennego gospodarowania godzinami. Dodatkowo szef w trakcie szkolenia może też nauczyć się autoprezentacji, co będzie przydatne zwłaszcza dla osób z usposobieniem introwertycznym. Warto utrzymywać dobre stosunki ze swoimi podwładnymi, ale wizerunek zimnego, nieprzyjemnego człowieka z pewnością tu nie pomoże.

Podsumowując, jeśli chcesz, by twoi pracownicy zaczęli bardziej wykorzystywać swoją kreatywność i potrafili rozwiązywać konflikty bez pomocy mediatora, a ty chciałbyś np. popracować nad umiejętnością negocjacji biznesowych, to kurs ze szkolenia umiejętności miękkich zdecydowanie jest dla twojej firmy.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał z udziałem przedstawiciela firmy Team Prevent Sp. z o.o. z Pszczyny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here