Osuszacze i oczyszczacze powietrza - wszystko co warto widzieć

Kupno osuszaczy i oczyszczaczy powietrza staje się coraz popularniejsze w naszym klimacie. Dlaczego warto sięgać po te urządzenia? Jaka jest między nimi różnica? Który sprzęt lepiej kupić na początek? Warto zapoznać się ze specyfiką konkretnych urządzeń, by móc odpowiedzieć na te pytania.

Osuszacze powietrza

Osuszacze to urządzenia, które powinno stosować się w miejscach o zbyt dużej wilgotności. Dobra wilgotność dla organizmu ludzkiego powinna mieścić się w przedziale 40-60%. W momencie, gdy wilgotność wzrasta, możemy zacząć czuć się źle. Nadmierna wilgoć wywiera niekorzystny wpływ na organizm człowieka – sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów oraz zwiększa szansę zachorowania np. na astmę czy na alergię. Zbyt duża wilgotność jest niebezpieczna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, maluchy jednak odczują dyskomfort o wiele szybciej niż osoby pełnoletnie. Warto dbać o jakość powietrza – jeśli mieszkasz w starej kamienicy czy blisko piwnicy, gdzie wilgoć często jest większa, zadbaj o jakość powietrza dzięki osuszaczowi. Dobry osuszacz powinien osuszać powietrze na zasadzie kondensacyjnej. Tak działa na przykład osuszacz powietrza le70, który odprowadza wilgoć z powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się wody kondensacyjnej na ścianach i oknach.

Jak działają osuszacze?

Działanie osuszaczy jest bardzo proste. Początkowo urządzenie schładza wilgotne powietrze do temperatury poniżej temperatury rosy. Później para wpływa do zbiornika na wodę umieszczonego w oczyszczaczu powietrza. Tam zostaje osuszana i schładzana, a następnie powietrze nagrzewa się ponownie do temperatury pokojowej, staje się suche i wtedy oczyszczacz odprowadza je z powrotem do pomieszczenia.

Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza mają nieco inną funkcję. Ich zadaniem jest odfiltrowanie zanieczyszczeń, które mogą pojawić się w pomieszczeniu. Do takich zanieczyszczeń zalicza się na przykład sierść, bakterie, kurz i pyłki. Ponadto oczyszczacze dobrze zbierają też nieprzyjemne zapachy unoszące się w powietrzu. Aby urządzenie działało efektywnie, powinno posiadać odpowiednią ilość filtrów. Przykładowo, oczyszczacz powietrza beurer lr 300 oczyszcza powietrze dzięki trzywarstwowemu systemowi filtrowania. Pierwszą warstwę stanowi filtr HEPA, który dezynfekuje powietrzę. Druga warstwa to filtr z aktywnym węglem, a trzecia – filtr wstępny. Dzięki takiemu systemowi oczyszczacz dogłębnie przefiltrowuje powietrze i wypuszcza je – doskonale oczyszczone –  z powrotem do pomieszczenia. Oczyszczacze mogą działać przez cały dzień, nawet pod naszą nieobecność. Warto wybierać modele, które mogą włączać się automatycznie – do takich urządzeń należy właśnie oczyszczacz powietrza beurer lr 300, który dodatkowo jest w stanie dostosować moc działania do stanu powietrza w pomieszczeniu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza? Przede wszystkim na to, czy pracuje on stosunkowo cicho. Oczyszczaczy można używać również w nocy, ale musimy pamiętać o tym, by wybierać urządzenia, które nie przeszkadzają podczas snu. Do takich sprzętów należy na przykład oczyszczacz powietrza beurer lr 200, który pracuje bardzo cicho, a w momencie, gdy oczyści powietrze do odpowiedniego poziomu, sam się wyłącza. Dzięki temu urządzenie to z powodzeniem można stosować również w sypialni czy w pokoju dziecięcym.

Jakie efekty daje stosowanie oczyszczacza?

Przede wszystkim oczyszczacz daje gwarancję, że powietrze w pomieszczeniu faktycznie będzie odpowiednie dla organizmu ludzkiego. W okresie jesienno-zimowym, gdy smog atakuje również nasze mieszkania, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu sobie powietrza odpowiedniej jakości. Jeśli nie da się tego zrobić np. poprzez spacer (bo jakość powietrza jest zła w całym mieście), to warto zainwestować w oczyszczacz powietrza dobrej jakości.

Autor: Pozycjoneria.pl Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał z udziałem właściciela sklepu medycznego Kredos.

[Głosów:27    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here