O czym pamiętać kupując gwizdek sędziowski?

0
1554

Każdy arbiter, niezależnie od tego, czy sędziuje na meczu piłki nożnej, czy sportów walki, potrzebuje starannie dobranego gwizdka sędziowskiego, dzięki któremu będzie mógł decydować o przebiegu spotkania.

Gwizdek sędziowski i gwizdek dla dzieci – czy oznaczają to samo?

Wielu osobom wydaje się, że gwizdki dla arbitrów oraz te przeznaczone dla dzieci stanowią to samo. I choć trzeba przyznać, że istota ich działania (na zasadzie przepływu powietrza) jest identyczna, to jednak różnią się wieloma innymi aspektami. Po pierwsze – głośność. Gwizdki sędziowskie, w zależności od wybranego modelu, mogą sięgać nawet 120 decybeli głośności (dla porównania, ten sam hałas emituje startujący samolot pasażerski). Po drugie – ich starannie przemyślana konstrukcja zapewnia nie tylko głośny, ale również czysty dźwięk. Co ważne, nie obciążając sędziego nadmiernym wysiłkiem z tego tytułu.

Jaki gwizdek sędziowski wybrać? Oto jest pytanie…

O ile jeszcze kilkanaście lat temu gwizdki sędziowskie stanowiły niszowy segment produktów na rynku, tak dziś można je spotkać w asortymencie wielu sklepów sportowych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Jest to duże ułatwienie, albowiem przeprowadzanie meczy sparingowych, treningów czy zajęć sportowych z dziećmi staje się ciekawsze. Pojawia się jednak pytanie, jaki gwizdek sędziowski wybrać? Czym się kierować przy jego zakupie? Pierwszym i niejako najważniejszym elementem jest oczywiście głośność (podawana w decybelach). W sprzedaży znaleźć można modele o różnym natężeniu. Jeśli ma być przeznaczony do profesjonalnego użytku, wówczas najlepiej sprawdzi się ten o poziomie 115-120 db.

Dobry gwizdek sędziowski to również ten, który posiada odpowiednią barwę i jakość gwizdu, a także właściwą konstrukcję. W ofercie wielu sprzedawców znajdują się zarówno modele kulkowe (wyposażone w ruchomy, wewnętrzny element) oraz bezkulkowe (pozbawione ruchomych części).

Ważnym aspektem, bezpośrednio zapewniającym stabilność i higienę użytkowania, jest także ustnik. Dla maksymalnego komfortu użytkowania (zwłaszcza w tak niekomfortowych warunkach, w jakich pracuje arbiter) gwizdek sędziowski powinien być stabilny w ustach i nie stwarzać zagrożenia dla gwiżdżącego. Duży udział w tym zakresie odgrywa optymalne wyprofilowanie lub obecność gumowej nakładki.

Ochrona przed zgubieniem

Aby wyeliminować ryzyko zagubienia, gwizdek sędziowski powinien być kupowany w zestawie z zawieszką. Jeśli będzie trzymany w ręku, wystarczy krótka smycz na nadgarstek. W pozostałych przypadkach sprawdzi się odpowiednio długi sznurek.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here